fot. flickr.com

USA: Chiny na „czarnej liście” krajów wspierających handel ludźmi

Departament Stanu USA umieścił Chiny na „czarnej liście” 23 krajów wspierających handel ludźmi, na której znalazły się też m.in. Syria i Korea Północna. Prezydent Donald Trump rozważa zajęcie twardszego stanowiska wobec Chin.

W dorocznym raporcie na temat handlu ludźmi na świecie, pierwszym tego rodzaju opublikowanym przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych, stwierdzono, że Chiny „nie podejmują istotnych posunięć, aby położyć kres swemu udziałowi w przemycie i handlu ludźmi, w tym sprowadzaniu przymusowych pracowników z Korei Północnej”.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył, że dzięki wysyłaniu przymusowych pracowników do Chin i Rosji, „Korea Północna otrzymuje rocznie setki milionów dolarów”.

„To nie może być dłużej tolerowane” – podkreślił.

Rex Tillerson dodał, że amerykańscy konsumenci „powinni zdawać sobie sprawę”, iż kupując chińskie towary wspierają pracę przymusową i handel ludźmi.

Chiny mają znaczną nadwyżkę w handlu z USA. Prezydent Trump zapowiadał już wcześniej, że wywrze na nie presję, mającą na celu szersze otwarcie chińskiego rynku dla towarów i usług z USA. Podczas kampanii wyborczej groził nawet obłożeniem importu z Chin karnymi cłami.

Według źródeł w administracji prezydent jest też coraz bardziej zniecierpliwiony „bezczynnością” Chin wobec wojowniczych zapędów Korei Północnej.

PAP/RIRM

drukuj