fot. Tomasz Strąg

Minister Obrony Narodowej rozpoczyna czterodniową wizytę w Waszyngtonie

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczyna czterodniową wizytę w Waszyngtonie. Polityk podczas swojej wizyty w USA m.in. obejrzy samoloty bojowe, o których kupno zabiega Polska oraz weźmie udział w obradach w Białym Domu pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Mariusz Błaszczak odwiedzi bazę sił powietrznych na Florydzie, gdzie zapozna się z programem wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35. Polska zabiega o możliwość kupna 32 myśliwców tego typu.

Kulminacja wizyty nastąpi w środę. Wtedy to w Białym Domu szef MON weźmie udział w obradach pod przewodnictwem prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa. Spodziewane są wówczas decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Politolog dr. Łukasz Stach wskazuje, że starania Polski odnośnie obecności amerykanów w naszym kraju przynoszą skutek.

Decyzja Stanów Zjednoczonych związana jest z amerykańskimi planami wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Polska na tym tle wydaję się naturalną bazą dla wojsk sojuszniczych. Widać wyraźnie, że starania podejmowane przez Warszawę od dłuższego czasu, o wzmocnienie wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce, powoli przynoszą efekt. Rozmiar zwiększania kontyngentu wojsk amerykańskich ciągle pozostaje jednak tajemnicą, źródła zachodnie mówią o co najmniej 1000 żołnierzy, natomiast ciągle będzie to obecność rotacyjna, a nie stała baza – mówił Łukasz Stach.

Pod koniec września ubiegłego roku w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę w Polsce bazy z amerykanami, która mogłaby nosić nazwę „Fort Trump”.

 

RIRM

drukuj