fot. PAP/Andrzej Grygiel

M. Błaszczak do komandosów: Należycie do elity Wojska Polskiego, zawsze można na was polegać

W Lublińcu z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbyły się uroczystości święta Jednostki Wojskowej Komandosów. W swoim wystąpieniu szef Ministerstwa Obrony Narodowej zwrócił uwagę, że Jednostka Wojskowa Komandosów to najstarsza jednostka specjalistów. Wskazał, że nawiązuje ona w tradycji do żołnierzy Armii Krajowej.

Minister dziękował komandosom za „codzienną służbę” oraz profesjonalizm i zaangażowanie.

– Na co dzień jesteście cichymi bohaterami operacji poufnych, operacji specjalnych, ale Polska o was pamięta. Pamiętamy o was, dlatego że bronicie naszej niepodległości, że wyróżniacie się, jeżeli popatrzymy w kontekście działalności wojsk specjalnych. Stanowicie przykład dla innych żołnierzy. Wielu żołnierzy Wojska Polskiego chce do was dołączyć, dlatego że należycie do elity Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak.

Październikowe uroczystości mają w lublinieckim garnizonie długoletnią tradycję. To w tym miesiącu w 1993 r. jednostka otrzymała nazwę 1. Pułku Specjalnego. Powstał on na bazie 1. Batalionu Szturmowego.

Komandosi z Lublińca są przygotowani do prowadzenia działań specjalnych w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Słyną z wysokiego poziomu wyszkolenia.

Specjalizują się w rozpoznaniu, akcjach bezpośrednich, szczególnie o charakterze dywersyjnym, wsparciu militarnym i działaniach niekonwencjonalnych.

RIRM

drukuj