PAP/Lech Muszyñski

M. Błaszczak: Do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało 5 dywizjonami „Krabów”

Do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami armatohaubic „Krab”, to nowoczesny i sprawdzony sprzęt, który realnie odstrasza ewentualnego agresora – powiedział w poniedziałek w Sulechowie (woj. lubuskie) szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości przekazania 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii nowych samobieżnych armatohaubic „Krab”.

Błaszczak podkreślił, że armatohaubicie są nowoczesnym produktem polskiego przemysłu zbrojeniowego i stanowią wyraźne wzmocnienie zdolności Wojska Polska. „To sprzęt, którym chwalimy się za granicą, to sprzęt, który wchodzi na wyposażenie Wojska Polskiego” – powiedział szef MON.

Mówił, że w poniedziałek przekazał kluczyki do ośmiu egzemplarzy „Krabów”. „Ale to tylko początek, w połowie tego roku kolejna bateria zostanie przeznaczona na wyposażenie 5. Pułku Artylerii, pod koniec kolejna, także będziemy mieli tu, w woj. lubuskim cały dywizjon artylerii” – zapowiedział szef MON.

Dodał, że będzie to drugi dywizjon wyposażony w „Kraby”; pierwszy już jest do dyspozycji żołnierzy z 16. Dywizji Zmechanizowanej. Mariusz Błaszczak poinformował, że w Hucie Stalowa Wola zamówione są już kolejne trzy dywizjony.

„Do 2024 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami tego sprzętu (…) jednego z najnowocześniejszych w tej dziedzinie, sprzętu, który jest sprawdzony, który realnie odstrasza ewentualnego agresora” – powiedział minister obrony narodowej.

Jak poinformował MON, 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii przekazanych zostało 8 egzemplarzy 155 mm samobieżnych haubic (SH) Krab, 1 wóz dowódczo-sztabowy dowódcy dywizjonu artylerii 155 mm SH Krab, 3 wozy dowódcze dowódcy baterii/plutonu artylerii 155 mm SH Krab, 2 wozy amunicyjne, 1 warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki.

Jak podkreślił MON, armatohaubica „Krab” to obecnie najpotężniejsze działo, jakim dysponują polscy artylerzyści. Ważąca ponad pięćdziesiąt ton samobieżna armatohaubica jest w stanie wystrzelić na odległość około 40 kilometrów do 6 pocisków na minutę.

PAP/RIRM

drukuj