fot. twitter.com/mblaszczak/status/wot

Szef MON: Wojsko udzieliło pomocy 116 domom pomocy społecznej

Wojsko Polskie od początku epidemii koronawirusa udzieliło pomocy pensjonariuszom ze 116 domów pomocy społecznej – poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że żołnierze WOT są w stałym kontakcie ze wszystkimi 824 domami pomocy społecznej w Polsce.

„Jesteśmy gotowi nieść pomoc, kiedy tylko będzie taka potrzeba” – zapewnił minister Błaszczak we wpisie na Twitterze.

Po tym, jak w kolejnych Domach Pomocy Społecznej dochodziło do dużej liczby zakażeń koronawirusem, placówki zostały otoczone szczególnym nadzorem ze strony brygad obrony terytorialnej.

„Na mocy decyzji MON, naszym celem jest wsparcie wojewodów i organów sanitarnych w sprawnym zapobieganiu sytuacji zagrożenia zdrowia i życia w zagrożonych DPS” – podkreślił dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Zaznaczył, że celem działań żołnierzy jest również odtwarzanie funkcji statutowych tych DPS, które decyzjami wojewodów zostały zamknięte.

„Nasze działania realizujemy wspólnie z siłami i środkami wydzielanymi przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerię Wojskową, Służbę Zdrowia, PSP i OSP oraz Policję” – oświadczył.

Od 20 kwietnia w każdym województwie na bazie brygad obrony terytorialnej oraz jednostek podległych Dowódcy Generalnemu RSZ zostały utworzone Zespoły Interwencji Kryzysowych. Głównym celem powstania zespołów jest wsparcie ewakuacji i przywracania zdolności do funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej. Zespoły są kierowane do działania przez Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub odpowiedniego wojewody.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl