fot. twitter.com/mblaszczak

Min. M. Błaszczak: Rozmawiałem z sekretarzem obrony o lokalizacji wojsk USA

Ostatnie szczegóły wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa i lokalizacja nowych jednostek amerykańskich wojsk lądowych były tematem rozmowy telefonicznej szefa MON Mariusza Błaszczaka z sekretarzem obrony Markiem Esperem.

„Dobra rozmowa telefoniczna z @EsperDoD. Omówiliśmy ostatnie szczegóły wizyty prezydenta D. Trumpa. Ustaliliśmy też lokalizację 6 nowych jednostek US Army, szczegóły już wkrótce. Kolejna okazja do rozmowy już za kilka dni, bo sekretarz obrony będzie towarzyszył @POTUS w Polsce” – napisał w środę Mariusz Błaszczak na Twitterze.

 

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych złoży wizytę w Polsce od 31 sierpnia do 2 września. 1 września weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie.

Deklaracja podpisana w czerwcu przez prezydentów USA i Polski przewiduje zwiększenie liczby stacjonujących w Polsce żołnierzy co najmniej o 1000, potwierdza też stacjonowanie 4,5 tys. amerykańskich wojskowych w i zapowiada ulokowanie amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji.

W Polsce rotacyjnie stacjonuje amerykańska brygadowa grupa bojowa, USA dowodzą też wielonarodowym batalionem NATO stacjonującym w Orzyszu, w którego skład wchodzą także pododdziały z Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Od lat w Polsce przebywa stały amerykański pododdział naziemny przygotowujący rotacyjne pobyty szkoleniowe lotników z USA.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl