fot. twitter.com/PremierRP

M. Dworczyk w TV Trwam: Część szczepionek z transportu zawsze zostawiamy, aby osoba, która przyjęła pierwszą dawkę, miała gwarancję otrzymania drugiej. Państwa, które szczepiły wszystkimi szczepionkami dostarczonymi do kraju – mają dziś poważny problem

Bezpieczeństwo pacjenta jest sprawą nadrzędną, dlatego zawsze jak przychodzi transport, to część szczepionek zostawiamy, aby pacjent, który przyjął pierwszą dawkę, miał gwarancję otrzymania drugiej. Są państwa, które szczepiły wszystkimi szczepionkami dostarczonymi do danego kraju i dzisiaj mają poważny problem – powiedział minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Minister Michał Dworczyk odniósł się do szczepienia populacyjnego przeciwko SARS-CoV-2, które rozpoczęło się wczoraj od szczepienia seniorów.

– W tym tygodniu szczepienia będą zorganizowane i przeprowadzone w 5873 punktach. Do wszystkich miejsc dotarły już szczepionki. Ze względu na pogodę w poniedziałek wystąpiły drobne problemy na południowym wschodzie kraju, ale ostatecznie wszystko udało się zrealizować. Wszyscy, którzy otrzymali pierwszą dawkę, mają gwarancję otrzymania drugiej dawki. Wynika to ze strategii przyjętej przez rząd. Bezpieczeństwo pacjenta jest sprawą nadrzędną, dlatego zawsze jak przychodzi transport, to część szczepionek zostawiamy, aby pacjent, który przyjął pierwszą dawkę, miał gwarancję otrzymania drugiej – mówił gość TV Trwam.

Umowa w sprawie dostarczania szczepionek przez Pfizera i Modernę została wynegocjowana przez Komisję Europejską.

– To dokument wynegocjowany przez Komisję Europejską, który zostawia wiele do życzenia. Umowa co do zasady miała słuszne założenia i opierała się na dobrej idei solidarności, czyli szczepionki pozyskiwane przez UE miały być w solidarny sposób proporcjonalnie dzielone pomiędzy wszystkie kraje Wspólnoty. Kolejne nieoczekiwane zmiany w harmonogramie dostaw powodują określone problemy. Polska jest w nieco lepszej sytuacji, ponieważ odkładaliśmy szczepionki po to, żeby można było podawać drugą dawkę. Są kraje, które szczepiły wszystkimi szczepionkami dostarczonymi do danego kraju. Dzisiaj te państwa mają poważny problem – powiedział szef KPRM.

Wielu polskich seniorów zdecydowało się na fizyczne pójście do POZ celem rejestracji na szczepienie.

– Apelowaliśmy wielokrotnie do seniorów, aby wykorzystali bezpieczne kanały rejestracji, czyli telefon, SMS, strona internetowa. Jeżeli ktoś ma problemy z kwestiami internetowymi, to może liczyć na wsparcie Korpusu Wsparcia Seniorów. Tam jest dedykowana infolinia, pod którą są dostępni wolontariusze i mogą pomóc się zarejestrować za pośrednictwem internetu. Oczywiście być może można było położyć większy nacisk na apel w tej sprawie – oznajmił polityk.

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj