fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

O. Tadeusz Rydzyk CSsR: zdaliśmy egzamin z solidarności

„To następny etap zwycięstwa dla wolności słowa, zwycięstwa dla TV Trwam” – powiedział w komunikacie Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja tymi słowami odniósł się do oświadczenia TVP i Fundacji Lux Veritatis  – nadawcy TV Trwam. TVP zadeklarowała, że 15 lutego 2014 r. opuści miejsce na MUX-1, przyznane katolickiej stacji. Natomiast Fundacja zobowiązała się do przejęcia od TVP obowiązku zapłaty należności wobec spółki Emitel z tytułu rozpowszechniania programu telewizyjnego.

O. Tadeusz Rydzyk powiedział, że do zwycięstwa doprowadziło zaangażowanie wielu Polaków, którzy zdali egzamin solidarności w dobrym.

To zwycięstwo jest dzięki modlitwie, to zwycięstwo Pana Boga i Wasze zwycięstwo. Zwycięstwo solidarności wielu od Episkopatu, aż przez ofiarujących swe cierpienia, modlących się i działających; świeckich i duchownych, parlamentarzystów, samorządowców, rad gmin, sejmików, uczelni, organizacji świeckich i religijnych. Ponad 180 marszów w Polsce i na świecie, zwycięstwo Polaków w Ojczyźnie i Polonii. Razem można uczynić wiele, w małych grupkach się ginie. Bóg zapłać za ten wygrany egzamin z solidarności w dobrym. Abyśmy poszerzali tę solidarność w dobrym dla Pana Boga i Ojczyzny na wszystkich rodaków – zwrócił uwagę o. Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja przypomniał, że po deklaracji TVP potrzebna jest teraz decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej. O. Tadeusz Rydzyk zachęcił do dalszego wysyłania do ministra Administracji i Cyfryzacji skarg na bezczynność UKE.

Tu chodzi także o wyciągnięcie konsekwencji wobec szkodliwego niedziałania tego urzędu. Pozostaje też kwestia płacenia – każdego miesiąca – za koncesję na multipleks. Do 15 lutego będzie to ponad 700 tys. zł. Przewodniczący KRRiT odpisał, iż  jest to zgodne z prawem. Płacimy, a nie mamy tego za co płacimy. To jest ponad 700 tys. zł. A przecież prawo szkodzące, nieuczciwe to bezprawie. Nas nie interesuje, że to jest prawo. To prawo jest szkodliwe. To jest nieuczciwe. To jest kradzież – zaznaczył Dyrektor Radia Maryja.

O. Tadeusz Rydzyk powiedział również, że nadawanie programu TV Trwam na MUX-1 będzie się wiązało z wysokimi kosztami, ale jak podkreślił razem możemy uczynić wiele. Przypomniał, że w TV Trwam jest miejsce na reklamy. „Chcemy mówić o tym, co jest dobre, o sukcesach ludzi i o tym, co proponują innym” – powiedział Dyrektor. Zaznaczył przy tym, że TV Trwam nie będzie przyjmować każdej reklamy. Wyjaśnił, że reklama musi być etyczna i nie może być w niej żadnej manipulacji.

***

Komunikat o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja

Drodzy Przyjaciele, Słuchacze Radia Maryja, Współpracownicy! Wszystkim, którym zależy na wolności słowa w Polsce, na tym, by wszyscy Polacy byli szanowani, by nam wszystkim żyło się dobrze i godnie w Ojczyźnie.

Nagrywam te słowa pod koniec dnia 20 grudnia. Jest już późny wieczór, dziękuję Panu Bogu za dzisiejszy dzień, bo to dzisiaj Fundacja Lux Veritatis i TVP podpisało porozumienie – oświadczenie, iż Telewizja Polska zejdzie z miejsca na multipleksie, miejsca przeznaczonego dla TV Trwam, a TV Trwam będzie opłacała za to miejsce tak, jak dotąd to czyniła i miała czynić do 27 kwietnia Telewizja Polska. Przejmiemy wszystkie zobowiązania Telewizji Polskiej. TV Trwam będzie mogła być na MUX-1 od 15 lutego 2014 roku. Ta trudność od strony Telewizji Polskiej – mija. Potrzebna jest jednak jeszcze decyzja UKE – Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To, co jednak się stało – tak można to widzieć – że jest to następny etap zwycięstwa. Zwycięstwa dla wolności słowa, zwycięstwa dla TV Trwam. To zwycięstwo jest dzięki modlitwie. To zwycięstwo Pana Boga i Wasze zwycięstwo. Zwycięstwo solidarności wielu od Episkopatu, aż przez ofiarujących swe cierpienia, modlących się i działających; świeckich i duchownych, parlamentarzystów, samorządowców, rad gmin, sejmików, uczelni i organizacji świeckich i religijnych. Ponad 180 marszów w Polsce i na świecie, to zwycięstwo Polaków w Ojczyźnie i Polonii. Razem można uczynić wiele, w małych grupkach się ginie.

Bóg zapłać za wygrany egzamin z solidarności w dobrym. Abyśmy poszerzali tę solidarność w dobrym dla Pana Boga i Ojczyzny na wszystkich rodaków. Zgoda TVP na zejście z naszego miejsca na multipleksie – jest. Jednak w dalszym ciągu piszmy skargi na bezczynność UKE, czyli Urzędu Komunikacji Elektronicznej, do ministra Administracji i Cyfryzacji. Tu chodzi także o wyciągnięcie konsekwencji wobec szkodliwego niedziałania tego urzędu. Pozostaje też kwestia płacenia – każdego miesiąca – za koncesję na multipleks. Do 15 lutego będzie to ponad 700 tys. zł. Przewodniczący KRRiT odpisał, iż jest to zgodne z prawem. Płacimy, a nie mamy tego, za co płacimy. To jest ponad 700 tys. zł. A przewodniczący mówi, że to zgodne z prawem, przecież prawo szkodzące, nieuczciwe to bezprawie. Nas nie interesuje, że to jest prawo. To prawo jest szkodliwe. To jest nieuczciwe, to jest kradzież. Trzeba o tym wiedzieć, mówmy jedni drugim. Zmieniajmy oblicze Polski. Razem możemy uczynić wiele, bardzo wiele! Zdaliśmy egzamin z solidarności w dobrym, wielu Polaków. Oby wszyscy się przebudzili na chwałę Bożą, dla dobra naszej Ojczyzny, dla dobra każdego człowieka. Oby nikt nie był obojętny. Jeszcze jedno. Proszę Państwa, jeżeli telewizja zacznie to koszty tylko opłat za bycie w przestrzeni – powiedziałbym tego eteru – będzie nas kosztowało dużo ponad 1 mln zł miesięcznie. Nie wyliczam wszystkich opłat. Razem z Radiem Maryja to bycie na tych satelitach, na nadajnikach, wszystkie opłaty, koncesja, Emitel, rezerwacja częstotliwości, poszczególne stacje radia i telewizji będzie nas to kosztowało ponad 2 mln zł miesięcznie. Proszę Państwa, to jest bardzo dużo, ale razem można uczynić wiele. Dla miliona Polaków, dla miliona katolików to nie jest duże obciążenie. Gdyby każdy pomyślał, chociaż troszeczkę, jedną paczkę papierosów mniej miesięcznie, a może dwie paczki papierosów. I takie wielkie dobro będzie rosło.

Chcemy też w naszej telewizji pokazywać to, co jest dobrego w Ojczyźnie. Jest miejsce w telewizji na reklamę. Chcemy mówić o tym, co jest dobre, co jest pozytywne, o sukcesach ludzi, o tym, co proponują innym i dlatego pomyślcie już o reklamie. Nie każdą reklamę będziemy przyjmować. To musi być reklama oczywiście etyczna i nie może być żadnej nieprawdy, żadnej manipulacji. Pomyślcie o tym. Prosimy wszystkich, mających firmy. Proszę Państwa w ten sposób można wiele dobrego zrobić, można się rozwijać. To jest dopiero początek tej telewizji. Od Was zależy, jaka ona będzie. Oby nie zabrakło ludzi i środków do tworzenia tej telewizji, a zobaczycie, jak będą wielkie owoce. Wtedy, gdy będą ludzie i środki to telewizję będą chcieli włączyć wszyscy, ona może być taka dobra. To zależy od Was! Mówcie też o możliwości reklamy, mówcie już. W najbliższym czasie będziemy podawali namiary, gdzie można zwracać się do nas w sprawie reklamy.

RIRM

 

 

drukuj