foto: sxc.hu/cc

Trwa batalia o nadawanie TV Trwam na MUX-1

Już prawie dwa lata mijają od momentu, kiedy rozpoczęła się batalia o koncesję dla TV Trwam na naziemnym multipleksie cyfrowym – zwraca uwagę poseł Elżbieta Kruk.

Była przewodnicząca KRRiT w „Rozmowach Niedokończonych”, w TV Trwam przypomniała, że pierwsze postępowanie koncesyjne z lipca 2011 roku zostało zaskarżone przez pięć podmiotów. Mimo że kodeks postępowania wskazywał, że sprawa powinna zostać rozstrzygnięta w ciągu 30 dni, KRRiT przekroczyła kodeksowy termin, podejmując decyzję w styczniu 2012 roku potwierdzającą poprzednią, a odmawiającą TV Trwam koncesji.

Dla KRRiT kodeks administracyjny i inne prawa się nie liczą; mamy drugi urząd Komunikacji Elektronicznej, który rezerwując miejsce dla TVP, zrobił to niezgodnie z ustawą cyfryzacyjną – podkreśla poseł.

Fundacja Lux Veritatis – nadawca TV Trwam – zwraca uwagę, że prezes UKE od czterech miesięcy nie reaguje na sprzeczną z ustawą sytuację. TVP blokuje miejsce na MUX-1 przeznaczone dla TV Trwam.          Ustawa o cyfryzacji stanowi, że TVP ma obowiązek zwolnić częstotliwości na MUX-1 z chwilą, gdy przeznaczony wyłącznie dla niej MUX-3 dotrze z sygnałem do 95 proc. populacji w kraju, co nastąpiło 23 lipca br.

Na wypadek gdyby np. TVP celowo zwlekała z poszerzeniem zasięgu MUX-3, aby blokować wejście konkurencji na MUX-1, w ustawie wyznaczono ostateczny termin opuszczenia MUX-1 bez względu na osiągnięty zasięg na 27 kwietnia 2014 roku.

– To decyzja administracyjna prezesa UKE i ona nie ma prawa być sprzeczna. Ona powinna być z urzędu zmieniona. To jest skandaliczna sytuacja. Urzędnik państwowy podejmuje niezgodną z prawem decyzję i nic nie można zrobić. Nie uzyskaliśmy żadnego ani uzasadnienia, ani wytłumaczenia, ani też zapewnienia, że tę sytuację się zmieni. Decyzja zarządu – skarga obywatelska fundacji Lux Veritatis to doskonały pomysł i wspaniała sprawa. To narzędzie prawne przysługujące każdemu obywatelowi, który może wystąpić w sprawie, nawet jeśli nie jest bezpośrednio, prawnie zainteresowany – stąd mogą przyłączyć się do tej skargi inni ludzie – informowała poseł Elżbieta Kruk.

Warto zwrócić uwagę, że minister administracji i cyfryzacji ma miesiąc – od daty doręczenia skargi – na odpowiedź.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja – zawraca się z apelem o poparcie akcji. Przypomniał, że w obronie TV Trwam przeszło ponad 180 marszów, zarówno w kraju jak i za granicą, ponad 2,5 miliona osób podpisało się pod wnioskiem do KRRiT o przyznanie katolickiej stacji miejsca na MUX-1.

– Dostaliśmy koncesję na piśmie, ale nie dostajemy faktycznie możliwości nadawania. Co miesiąc płacimy ponad 100 tys. zł za tę koncesję nie mogąc nadawać. Prosimy was dalej o działania, o podpisanie i wysłanie skargi. Dużo ludzi już to zrobiło, ale prosimy:  róbmy to dalej, bo jak nie będziemy walczyć, to nie dostaniemy – podkreślał o. dr Tadeusz Rydzyk, CSsR.

podpisz-skarge

RIRM

drukuj