Raport USA podnosi sprawę TV Trwam

Raport USA o przestrzeganiu praw człowieka na świecie podnosi sprawę TV Trwam. Dokument przygotowany przez Departament Stanu USA odnosząc się do Polski w części poświęconej cenzurze zwraca uwagę, że KRRiT odmówiła licencji na cyfrowe nadawanie katolickiej TV Trwam, z powodu rzekomych braków we wniosku.

Autorzy dokumentu przypomnieli też m.in. że Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała list do Rady, w którym stwierdziła, że kryteria przyznawania licencji były niejasne.

Ponadto wskazują na skargę Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału  Konstytucyjnego, w której stwierdził, że istnieje nadmierna swoboda w procesie nadawania licencji.

W dokumencie czytamy też, że „podczas gdy członkowie Rady są zobowiązani do zawieszenia członkostwa w partiach politycznych i stowarzyszeniach publicznych, krytycy twierdzą, że Rada jest upolityczniona”.

– Jeśli władzom w Polsce w tym KRRiT wydaje się, że to co ona robi w sprawie Telewizji Trwam nie jest przedmiotem niczyjego zainteresowania; i nikt tego nie obserwuje ani nie ocenia, to się grubo myli. Widać, że to co dzieje się w Polsce dzisiaj, jest obserwowane z punktu widzenia rzeczy tak bardzo wrażliwych dla społeczności międzynarodowej jak prawa człowieka; i to nie jest tak, że te sprawy są niezauważane, że to tylko jakaś grupka w Polsce niesłusznie podnosi w tej sprawie głos, domaga się przestrzegania zasad państwa prawa. Widać, że także na świecie ta sprawa jest zauważana – powiedział poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych.

Poseł dodał, że poprzez raport widać, jak działania, które podejmuje KRRiT szkodzą wizerunkowi naszego kraju na świecie.

– Nic tak dzisiaj nie kształtuje wizerunku państwa jak opisanie tego państwa jako kraju, które łamie prawa człowieka. A przestrzeganie zasad państwa prawa, wolności mediów, swobody debaty publicznej i pluralizmu mediów to są jedyne dzisiaj sposoby wyznaczników tej wysokiej jakości przestrzegania praw człowieka na świecie – zaznaczył.

Departament Stanu USA niepokoi też karanie kibiców za protest przeciwko premierowi, czy wyrok za prowadzenie strony antykomor.pl

Raport podnosi też naruszanie praw pracowników do zrzeszania się, oraz strajków czy powolne procedury, jak też nieskuteczność wymiaru sprawiedliwości.

Ponadto raport podaje, że zgodnie z najnowszymi danymi wzrosło nieuregulowane prawnie zjawisko monitorowania przez organy rządowe połączeń telefonicznych bez nadzoru sądowego.

– Z punktu widzenia człowieka, który w tej chwili zajmuje się bardzo wieloma sprawami interwencyjnymi, z którymi ludzie się zgłaszają. Ten raport potwierdza moją ocenę rzeczywistości w Polsce, bo Polska jest krajem bardzo dalekim od przestrzegania standardów praw człowieka i w szybkim tempie się od tych standardów oddala. Liczba podsłuchów, tych oficjalnych ciągle rośnie, procedury sądowe są powolne – to potwierdza wyrok w sprawie sprawców zbrodni na Wybrzeżu w 1970 roku – 18 lat procesu. Wyrok pierwszej instancji dopiero zapadł, więc pewnie zostanie uchylony i będzie się 18 lat toczył od nowa. To są rzeczy fatalne – zwraca uwagę europoseł i były sędzia Janusz Wojciechowski.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl