fot. pixabay.com

Trzydniowy post chrześcijan w Iraku w intencji zakończenia pandemii i dojścia do skutku wizyty Papieża w ich kraju

Chrześcijanie w Iraku prowadzą od poniedziałku trzydniowy post i modlitwy w intencji zakończenia pandemii oraz tego, by mogła dojść do skutku podróż papieża Franciszka do tego kraju, planowana na 5-8 marca br. – podał portal Vatican News.

„Zmartwychwstanie Niniwy” – tak inicjatywę tę nazwał chaldejski patriarcha ks. kard. Louis Raphaël I Sako. Jak wyjaśniono, nawiązuje ona do nawrócenia i postu mieszkańców starożytnej Niniwy z inspiracji proroka Jonasza, a także trzydniowego postu chrześcijan w VIII wieku w intencji zakończenia wielkiej epidemii dżumy.

„Żałujmy naszych grzechów, módlmy się o uwolnienie od koronawirusa, zastanówmy się nad sensem naszego życia, wywiążmy się z naszych zobowiązań wobec braci i sióstr, dajmy wyraz solidarności z chorymi, bezrobotnymi, podajmy im pomocną dłoń” – apelował ks. kard. Louis Raphaël I Sako. Pandemię nazwał „globalną katastrofą z każdego punktu widzenia”.

Jak zapewnił, trwają przygotowania do papieskiej wizyty mimo niedawnych zamachów terrorystycznych w Bagdadzie, w których zginęło ponad 30 osób, a około 100 zostało rannych. Do podwójnego samobójczego zamachu na zatłoczonym targu przyznało się Państwo Islamskie.

Watykan nie ogłosił jeszcze szczegółowego programu podróży papieża Franciszka. Prowadzone są już także przygotowania logistyczne dotyczące udziału dziennikarzy w tej wizycie.

W grudniu zapowiedziano w Watykanie, że papież ma odwiedzić Bagdad, równinę Ur, związaną ze wspomnieniem Abrahama, miasto Irbil, a także Mosul i Karakosz na równinie Niniwa.

Szczególnie symboliczną wymowę będzie miała wizyta papieża Franciszka w chrześcijańskim mieście Karakosz, zniszczonym przez Państwo Islamskie. Będzie ona hołdem dla prześladowanych w tym rejonie chrześcijan.

Ur, ziemię Abrahama, pragnął odwiedzić święty Jan Paweł II w 2000 roku, który był Rokiem Świętym Wielkiego Jubileuszu. Ostatecznie wizyta ta nie doszła do skutku.

Podróż Franciszka do Iraku będzie pierwszą pielgrzymką od wybuchu pandemii COVID-19. W listopadzie 2019 roku odwiedził Tajlandię i Japonię.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl