fot. flickr.com

Gdański oddział Narodowego Banku Polskiego zainstalował maszynę do wymiany bilonu

W gdańskim oddziale Narodowego Banku Polskiego zainstalowano maszynę do wymiany bilonu. Przyjmuje ona monety od 1 grosza do 5 zł. To nowe rozwiązanie dla klientów banku.

Narodowy Bank Polski to centralny bank Rzeczypospolitej Polskiej.

– Narodowy Bank Polski odpowiada za emisję polskiego złotego, czyli polskiej waluty, jak również dba o stabilność cen, poziom inflacji, który istnieje w gospodarce – mówił Wiktor Kamiński, dyrektor okręgowego NBP w Gdańsku.

Oprócz tego NBP prowadzi badania rynku na potrzeby Rady Polityki Pieniężnej, zaopatruje banki w pieniądz gotówkowy oraz obsługuje instytucje publiczne. To główna działalność oddziału – podkreślił dyrektor oddziału okręgowego NBP w Gdańsku.

– Jeśli chodzi o osoby fizyczne, to przede wszystkim prowadzimy sprzedaż monet kolekcjonerskich – oznajmił Wiktor Kamiński.

Są one emitowane okolicznościowo i upamiętniają istotne wydarzenia w historii Polski oraz osoby, które zapisały się na kartach historii, nauki i kultury.

– Dokonujemy również wymiany zużytych banknotów, zużytego pieniądza na nowe – powiedział dyrektor oddziału okręgowego NBP w Gdańsku.

Ostatnio wprowadzona została nowa usługa w formie maszyny do wymiany bilonu. Zainstalowana jest w sali operacyjnej oddziału.

– Maszyna jest bardzo prosta w obsłudze. Wsypujemy bilon na tackę, maszyna go przeliczy i wyda odpowiednie zaświadczenie, które można zrealizować w kasie – podsumował Wiktor Kamiński.

W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów pomocą służą pracownicy banku. Oddział czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.

TV Trwam News

drukuj