fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Minister edukacji i nauki: Kilka postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów, którzy zataili współpracę z SB

Prowadzimy kilka postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów, którzy zataili swoją współpracę z SB – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN został zapytany w Telewizji Republika przez jednego z widzów o to, „czy w szkolnictwie, szczególnie wyższym, potrzebna jest szeroko pojęta dekomunizacja, bo wielu wykładowców zaczynało swoje kariery za czasów PRL”.

„To jest pomieszanie pojęć. Dekomunizacja to usunięcie z uczelni agentów służby bezpieczeństwa i ewentualnie nawet bliższych współpracowników służby bezpieczeństwa, a nie tych, którzy kształcili się w PRL-u. Dekomunizacja w tej czystej postaci jest już niestety czasem przeszłym i niedokończonym, bo jej nie przeprowadziliśmy w naszym kraju” – powiedział minister.

„Minęło już 31 lat i byłych agentów SB jest coraz mniej. Tymczasem ustawy lustracyjne funkcjonują. Prowadzimy nawet kilka postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów, którzy gdzieś zataili swoją współpracę z SB. Na pewno nie dotyczy dekomunizacja osób, które kształciły się w PRL, bo nie na tym ona polega” – dodał.

PAP

drukuj