fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Polski przemysł odrobił całość strat i wrócił do trendu sprzed pandemii

Polski przemysł odrobił całość strat i wrócił do trendu sprzed pandemii koronawirusa. Tak kondycję produkcji przemysłowej ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego przemysł w grudniu 2020 roku wzrósł o ponad 11 procent w ujęciu rocznym. Wyższe wskaźniki odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych, optycznych i urządzeń elektrycznych.

Paweł Borys podczas konferencji z okazji 30-lecia powstania Agencji Rozwoju Przemysłu mówił, że nasza produkcja jest wciąż konkurencyjna.

– Dane pokazują, że produkcja przemysłowa odrobiła całość strat wywołanych COVID-em i wróciła do linii trendu wzrostowego sprzed pandemii, czyli polski przemysł bardzo dynamicznie rzeczywiście odbudował się po pandemii już pod koniec 2020 roku. To pokazuje, że nasz przemysł jest cały czas wysokokonkurencyjny m.in. jedną z głównych dźwigni jego wzrostu były zamówienia eksportowe. Działania antycykliczne zastosowane w 2020 roku łącznie z efektami tarcz spowodowały, że naprawdę mamy silny przemysł – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Paweł Borys przypomniał, że [Polski Fundusz Rozwoju] finansuje rozwój polityki przemysłowej. Prowadzi też szereg inicjatyw, które służą budowaniu kompetencji.

RIRM

drukuj