fot. cbk.waw.pl

Polscy naukowcy wezmą udział w misji badawczej NASA

Specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk wezmą udział w misji badawczej NASA. Realizację eksperymentu wesprze Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na ten cel resort przeznaczy 16 mln złotych.

 [Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk] zostało wybrane jako partner misji badawczej NASA o nazwie IMAP ze względu na wieloletnie doświadczenie w badaniach heliosfery.

Mam nadzieję, że jest to początek nowej współpracy z NASA, gdzie będziemy mogli już nie tylko – tak jak dotychczas – pracować teoretycznie, gdzie dajemy ogromny imput do wszystkich rezultatów naukowych, do eksperymentów, ale przede wszystkim będziemy w stanie pokazać się również Amerykanom ze strony technicznej, ze strony inżynieryjnej – powiedziała prof. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Misja IMAP, dla której przygotowywany jest eksperyment, pomoże zbadać dwa ważne i powiązane ze sobą zagadnienia naukowe w heliosferze: przyspieszenie cząstek energetycznych oraz interakcje wiatru słonecznego z lokalnym ośrodkiem międzygwiazdowym.

To wielkie wydarzenie dla państwa polskiego, wielkie wydarzenie dla polskiej nauki i dla przyszłości polskiej nauki. Dla przyszłości polskich młodych naukowców i dzisiejszych studentów, którzy na pewno również pokładają w tym, co się dzisiaj dzieje, wielkie nadzieje. Serdecznie gratuluję i liczę na szybkie efekty Państwa eksperymentu – podkreślił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Resort, którym kieruje, współfinansuje eksperyment. Umowa na wsparcie badań w wysokości 16 mln złotych została już podpisana.

TV Trwam News

drukuj