Polscy naukowcy wezmą udział w misji badawczej NASA
Specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk wezmą udział w misji badawczej NASA. Realizację eksperymentu wesprze Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na ten cel resort przeznaczy 16 mln złotych.
[Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk] zostało wybrane jako partner misji badawczej NASA o nazwie IMAP ze względu na wieloletnie doświadczenie w badaniach heliosfery.
Porozumienie o realizacji instrumentu GLOWS w ramach misji IMAP podpisane pomiędzy NASA i Ministrem Edukacji i Nauki to kolejny przykład współpracy Polsko-Amerykańskiej przy wielkich pomysłach i projektach. Odkrywajmy naszą galaktykę razem! Gratulacje @NasaSun i @MEIN_GOV_PL! pic.twitter.com/50osAKUERZ
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) January 14, 2021
– Mam nadzieję, że jest to początek nowej współpracy z NASA, gdzie będziemy mogli już nie tylko – tak jak dotychczas – pracować teoretycznie, gdzie dajemy ogromny imput do wszystkich rezultatów naukowych, do eksperymentów, ale przede wszystkim będziemy w stanie pokazać się również Amerykanom ze strony technicznej, ze strony inżynieryjnej – powiedziała prof. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Polscy naukowcy współpracować będą z @NASA 🌎🚀 w projekcie, którego celem jest lepsze rozpoznanie heliosfery i jej reakcji z najbliższym otoczeniem galaktycznym Słońca, a także badanie procesów dotyczących rozpędzania cząstek promieniowania kosmicznego.🎥https://t.co/2AUnSC1lLq
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 14, 2021
Misja IMAP, dla której przygotowywany jest eksperyment, pomoże zbadać dwa ważne i powiązane ze sobą zagadnienia naukowe w heliosferze: przyspieszenie cząstek energetycznych oraz interakcje wiatru słonecznego z lokalnym ośrodkiem międzygwiazdowym.
– To wielkie wydarzenie dla państwa polskiego, wielkie wydarzenie dla polskiej nauki i dla przyszłości polskiej nauki. Dla przyszłości polskich młodych naukowców i dzisiejszych studentów, którzy na pewno również pokładają w tym, co się dzisiaj dzieje, wielkie nadzieje. Serdecznie gratuluję i liczę na szybkie efekty Państwa eksperymentu – podkreślił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP o współpracy polskich naukowców 🇵🇱🇺🇸 z @NASA @NASASun – Polskie państwo jest dumne z faktu, że Centrum Badań Kosmicznych #PAN jako jedyna jednostka spoza #USA uczestniczy w bardzo ważnym przedsięwzięciu badawczym. pic.twitter.com/IozpVr1XFR
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 14, 2021
Resort, którym kieruje, współfinansuje eksperyment. Umowa na wsparcie badań w wysokości 16 mln złotych została już podpisana.
💬 Minister @CzarnekP: – Współpraca z @NASA jest potwierdzeniem, że wydatki przeznaczone na rozwój badań naukowych w obszarze przestrzeni kosmicznej to znakomita inwestycja. Liczymy, że @cbkpan będzie naszą wizytówką w #NASA i pomostem do rozszerzania dwustronnej współpracy. pic.twitter.com/CR6d6qvSB1
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 14, 2021
TV Trwam News