fot. PAP/Wojtek Jargiło

Min. P. Czarnek odwołał A. Sarnecką, która w MEN odpowiadała za podstawy programowe oraz treści zawarte w szkolnych podręcznikach

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek odwołał Alinę Sarnecką z funkcji dyrektora Departamentu Podręczników Programów i Innowacji MEN.

Była ona odpowiedzialna m.in. za podstawy programowe oraz treści zawarte w szkolnych podręcznikach. Portal Polityce.pl poinformował, że to czytelny sygnał dla środowiska oświatowego, które domagało się zmian w tym zakresie.

W resorcie edukacji już od pewnego czasu mówiło się o niedostatecznej walce ze szkodliwymi treściami podręczników. Chodzi zwłaszcza o treści o charakterze lewicowym i związane z ideologią LGBT.

Prof. Urszula Dudziak, psycholog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podkreśliła, że szkoła to nie tylko miejsce edukacji, ale także oddziaływania wychowawczego.

Nie może być tak, żeby dochodziło do jakiegokolwiek konfliktu w  przekazie, który powinien stać na fundamencie wartości, a także norm zachowania. Nie może być tak, że rodzina wychowuje, a szkoła przekazuje inne treści poprzez podręczniki czy oddziaływanie w sali lekcyjnej. Prof. Przemysław Czarnek jest człowiekiem, który ma integralne podejście do człowieka; widzi w uczniu przede wszystkim osobę ludzką – akcentowała prof. Urszula Dudziak.

Odwołanie Aliny Sarneckiej ze stanowiska to pierwsza decyzja kadrowa nowo zaprzysiężonego szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Jej nazwisko w przeszłości wielokrotnie pojawiało się m.in. w kontekście kontrowersyjnych treści i rażących błędów w szkolnych podręcznikach.

RIRM

drukuj