fot. twitter.com/StanczykRafal

Pożar w polskiej szkole w Stanach Zjednoczonych

W miejscowości Copiague w stanie Nowy Jork wybuchł w środę pożar w polskiej szkole im. Zbigniewa Herberta. Spaliła się większość szkolnego sprzętu. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana.

Miejsce, w którym wczoraj wybuchł pożar, to budynek audytorium należący do parafii Matki Bożej Wniebowziętej w miejscowości Copiague w stanie Nowy Jork. To tam znajduje się Polska Szkoła Dokształcająca im. Zbigniewa Herberta. Do szkoły uczęszcza ponad 530 polskich uczniów. Są to dzieci od najmłodszych do 11 klasy licealnej.

W spalonym audytorium mieściła się wcześniej większość szkolnego sprzętu, m.in. książki i flagi. Niestety tej części nie da się już uratować. W związku z tragicznymi wydarzeniami szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że na polecenie Andrzeja Dudy jest w stałym kontakcie z polskim konsulem w Nowym Jorku i z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

„Działamy, aby zapewnić uczniom polskiej szkoły im. Zbigniewa Herberta w Copiague na Long Island, która ucierpiała w wyniku pożaru, możliwość jak najszybszego dalszego funkcjonowania” – napisał Krzysztof Szczerski.

Jak na razie przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. Według dyrektor polskiej szkoły Doroty Szczech, nie wiadomo, w jakim stopniu ogień rozprzestrzenił się na pozostałą część budynku, między innymi na sale lekcyjne. Nie ma też informacji, czy w pożarze ktoś doznał obrażeń.

TV Trwam News

drukuj