Iran przeciwny ewentualnemu zerwaniu porozumienia nuklearnego

Iran przeciwstawia się zerwaniu przez Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego. Dokument został podpisany przez Teheran 14 lipca 2015 roku z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami.

Umowa przewiduje rezygnację z dążenia do uzyskania broni nuklearnej przez Iran. Warunkiem tego jest stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji.

Irański przywódca Hasan Rowhani podczas wystąpienia na Uniwersytecie Teherańskim zapewniał, że nie pozwoli, by doszło do zerwania porozumienia.

Zdaniem prezydenta elekta USA, umowa atomowa z Iranem jest  „katastrofalna”. Donald Trump zagroził renegocjacją jej warunków.

Politolog dr Jarosław Jarząbek ocenia, że dla państwa irańskiego umowa jest bardzo ważna i  pozytywnie wpłynęła na rozwój gospodarczy tego kraju.

– Dla Iranu ta umowa jest niezwykle ważna, bo już od prawie 1,5 roku – od kiedy obowiązuje – Iran odczuwa bardzo pozytywne skutki tej umowy, tzn. podpisał bardzo wiele kontraktów na eksport swojej ropy naftowej, gazu. Bardzo wiele umów na import towarów, zwiększona sprzedaż ropy i gazu skutkują większymi środkami, które Iran może wykorzystać na zakup nowych technologii, urządzeń, na wzmocnienie swojego potencjału przemysłowego. Iran to robi i obserwowane jest w Iranie przyspieszenie gospodarcze, w związku z tym Iranowi będzie bardzo zależało, żeby tę umowę zachować. Natomiast, z całą pewnością, nie za wszelką cenę – wskazuje politolog.

Porozumienie nuklearne wprowadza również embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez pięć lat. Ponadto zakazuje  eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl