fot. PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii i prezydent USA podpisali „nową Kartę Atlantycką”

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden podpisali „nową Kartę Atlantycką”. Doszło do tego przy okazji rozpoczynającego się szczytu G7.

 Nazwa Karta Atlantycka nawiązuje do porozumienia podpisanego w 1941 r. przez prezydenta USA Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Churchilla. Było ono później podstawą „specjalnych relacji” między obydwoma państwami.

Boris Johnson i Joe Biden rozpoczęli czwartkowe rozmowy od podpisania „nowej Karty Atlantyckiej”. Zobowiązują się w niej do wzmocnionej współpracy pomiędzy obydwoma krajami w celu budowy bardziej pokojowego i bardziej dostatniego świata. Jako obszary wzmocnionej współpracy wymieniono „demokrację i prawa człowieka, obronę i bezpieczeństwo, naukę i technologię, handel międzynarodowy, zapobieganie zmianom klimatu i ochronę środowiska naturalnego, a także ochronę zdrowia”.

Joe Biden mówił, że USA i Wielka Brytania potwierdziły specjalne relacje między swoimi narodami i odnowiły „zaangażowanie w obronę trwałych wartości demokratycznych, które są wspólne dla obu narodów”.

Boris Johnson również wskazywał na szczególne znaczenie współpracy brytyjsko-amerykańskiej. Mówił, że ma ona „ogromne znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa świata”.

 TV Trwam News

drukuj