fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

PISA: Wyniki polskich uczniów powyżej średniej, ale gorsze od wcześniejszych

Znamy wyniki badań PISA, czyli międzynarodowego badania umiejętności 15-latków. Polscy uczniowie plasują się powyżej średniej, jednak wypadają słabiej niż wcześniej.

Polska zajęła 10. miejsce w Unii Europejskiej w naukach przyrodniczych; 3. miejsce w czytaniu i interpretacji tekstu oraz 6. w matematyce.

Instytutu Badań Edukacyjnych wskazuje, że wyniki polskich uczniów są wyższe od średniej OECD we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyniki te są niższe niż podczas poprzedniej edycji badania w 2012 r.

Jednocześnie mniej uczniów deklaruje chęć podjęcia w przyszłości pracy związanej z naukami przyrodniczymi.

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć ocenia, że na wynik wpływa wiele czynników, w tym te społeczne i technologiczne.

– Tak jak w przypadku każdego badania cieszą nas pozytywne elementy. Oczywiście martwią też te, które tutaj zobaczyliśmy, inaczej mówiąc, że w każdym z trzech badanych aspektów nastąpił spadek wyniku pomiędzy rokiem 2012 a 2015. Na pewno też warto pochylić się nad tymi skrajnościami, czyli tym co dzieje się z grupą uczniów najsłabszych i tych najlepszych – wskazuje Maciej Kopeć.

W całym międzynarodowym badaniu PISA 2015 uczestniczyło ponad 500 tys. uczniów z 72 krajów i regionów. Badanie w Polsce objęło 4478 uczniów, którzy rozwiązywali zadania testowe wyłącznie na komputerach.

RIRM

drukuj