PAP/Darek Delmanowicz

Min. P. Czarnek: Ze względu na rynek pracy potrzebujemy wyższych uczelni zawodowych

W Polsce potrzebujemy wyższych uczelni zawodowych ze względu na zapotrzebowanie na rynku pracy – powiedział w piątek w Jarosławiu na Podkarpaciu minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki odwiedził w Jarosławiu Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną, gdzie spotkał się z kadrą i studentami. [czytaj więcej]

W czasie swojej wizyty przekazał rektorowi uczelni czek na ponad 1,1 mln złotych. Min. Przemysław Czarnek przypomniał, że na koniec roku 2021 pozostało do rozdysponowania kilkadziesiąt milionów złotych w ramach dodatkowych środków subwencji na uczelnie wyższe.

Przypomniał, że uczelnie zawodowe otrzymały w sumie 36 mln zł i to największa pula z pieniędzy, które pozostały. To zwiększa subwencje dla uczelni zawodowych w kraju do blisko 800 mln złotych.

Jak zaznaczył Przemysław Czarnek, subwencja dla uczelni zawodowych będzie się zwiększać każdego roku. Jego zdaniem, tego typu uczelnie są przyszłością i otwierają nowe kierunki, które są „na wagę złota”. W tym kontekście wymienił m.in. kierunek psychologii, który zamierza otworzyć jarosławska uczelnia.

„Wielka przyszłość przed uczelniami zawodowymi, bo tego oczekuje państwo polskie” – powiedział.

W ocenie szefa resortu edukacji, Polska potrzebuje wyższych uczelni zawodowych, takich jak w Jarosławiu, ze względu na zapotrzebowanie na rynku pracy.

„Państwo macie misję i wielką nadzieję dla naszego kraju. Tu, na miejscu widzicie, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy” – podkreślił.

Min. Przemysław Czarnek przekonywał obecnych na spotkaniu studentów, że nie ma potrzeby jeździć do wielkich miast.

„Tam nie ma lepiej niż tu, w Jarosławiu. Tu jest też świetna kadra, która bardzo dobrze kształci” – podkreślił.

Minister zadeklarował, że jego resort „będzie dbał o uczelnie zawodowe”.

„Musimy jeszcze mocniej postawić na wyższe szkoły zawodowe, tak jak na, w ogóle, szkolnictwo zawodowe” – powiedział.

Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że coraz więcej absolwentów szkół podstawowych wybiera szkoły zawodowe.

Minister wcześniej odwiedził Tarnobrzeg, gdzie również przekazał dodatkowe subwencje dla kilku uczelni zawodowych z Podkarpacia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl