fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek: Polski system jest przygotowany na przyjęcie ukraińskich uczniów. Trzeba jednak spokoju i rozsądnego korzystania z instrumentarium, które stworzyliśmy w specustawie  

W ciągu ostatnich 15 lat w polskim systemie ubyło 1,5 mln dzieci. Zatem miejsce jest. Polski system jest przygotowany na obecną sytuację. Trzeba jednak spokoju, rozsądku i rozsądnego korzystania z instrumentarium, które stworzyliśmy w specustawie – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło zmienić podstawy programowe dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Wejdą one w życie 1 września. [czytaj więcej] 

– Do podstaw programowych dodano elementy przysposobienia obronnego, które są związane m.in. z obsługą broni oraz strzelaniem na strzelnicach. To jest potrzebne, bo świat nie jest tak bezpieczny, jak nam się wydawało. Powinniśmy wiedzieć, jak się bronić na wypadek, gdyby obrona była konieczna. (…) Nie będzie to nowy przedmiot, tylko zmiana podstaw programowych edukacji dla bezpieczeństwa. Nie chodzi tylko o strzelanie, ale także m.in. o to, żebyśmy wiedzieli, jak reagować na syreny alarmowe – powiedział minister Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji zaznaczył, że w organizacji zajęć pomogą związki strzeleckie czy Wojsko Polskie.

– Nie będzie więc problemu związanego z ludźmi, ale przede wszystkim jest to problem organizacyjny, który chcemy pokonać – zapewnił.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1504779443625238529?s=20&t=cVUGt52_V3xqvzeq66JjRg

Do polskich szkół zapisanych jest już 74 tys. dzieci z Ukrainy. Liczba wciąż rośnie. Jak poinformował gość Radia Maryja, „głównie dotyczy to wielkich miast. Chcemy, żeby odbywało się to w sposób elastyczny i jak najmniej zakłócający edukację polskich dzieci”.

– Dlatego przygotowaliśmy elastyczne instrumentarium prawne i finansowe. Chcemy tworzyć oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Będzie to dla nich mniej stresujące środowisko. (…) Jedyne, czego wymagamy od dyrektorów szkół, to zawarcie w programie nauczania dla dzieci ukraińskich minimum 6 godzin lekcji języka polskiego. Pozostały program ustalany jest przez dyrektorów i radę pedagogiczną – wyjaśnił polityk.

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że „polski system jest przygotowany na obecną sytuację”.

– W ciągu ostatnich 15 lat w naszym systemie ubyło 1,5 mln dzieci. Zatem miejsce jest. Trzeba jednak spokoju, rozsądku i rozsądnego korzystania z instrumentarium, które stworzyliśmy w specustawie – mówił.

W specustawie znalazły się także zapisy dotyczące nauczycieli uciekających z Ukrainy. Jak wskazał szef resortu edukacji, „znalazło się w niej minimum wymogów, m.in. znajomość języka polskiego w podstawowym zakresie”.

– Tacy nauczyciele już są zatrudniani od Chełma po województwo lubuskie. Nie ma ich jeszcze wielu. Wstrzymują się z decyzją, dlatego że mają nadzieję, że w niedalekiej perspektywie wrócą do Ukrainy – zauważył gość „Aktualności dnia”.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1504844011609145362?s=20&t=cVUGt52_V3xqvzeq66JjRg

Cała rozmowa z ministrem Przemysławem Czarnkiem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl