prezydent.pl

Ustawa o obronie ojczyzny została podpisana przez prezydenta A. Dudę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny. Jej głównym celem jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego oraz budżetu na obronność, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, oraz przedstawiciele sił zbrojnych.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu wskazał, że ustawa o obronie ojczyzny to wielkie dzieło, które wytycza drogę na przyszłość dla polskich sił zbrojnych.

– To nie jest akt prawny stworzony, dlatego że Rosja zaatakowała Ukrainę. On powstał, gdyż przewidywaliśmy, że Rosja może zaatakować Ukrainę, o czym mówił m.in. prezydent Lech Kaczyński. Niestety, spodziewaliśmy się, że może to nastąpić. W związku z tym możemy być w przyszłości kolejnym celem napaści imperialnej Rosji, stąd nasza decyzja, nasza myśl modernizacyjna. Głęboko wierzę w to, że ustawa będzie realizowana z powodzeniem – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że dzisiaj w całym szeregu miejsc w Polsce stacjonują wojska sojusznicze. Zaznaczył jednak, że o swoje bezpieczeństwo powinniśmy zadbać sami, m.in. poprzez modernizację i przywrócenie wojska tam, skąd je zabrano.

Zabierając głos, wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślił, że Polska musi być krajem zdolnym do skutecznej obrony. Wskazał też na potrzebę budowania społecznego poparcia dla wojska oraz obrony pojęcia wspólnoty i narodu.

Lider Zjednoczonej Prawicy, nawiązując do wojny na Ukrainie, zwrócił uwagę, że ustawa o obronności odpowiada na trudne wyzwania dotyczące kwestiach bezpieczeństwa naszej ojczyzny.

– Ustawa stwarza podstawy do budowy polskiej armii, która będzie w stanie odeprzeć nawet najgroźniejsze ataki, będzie w stanie wypełnić obowiązek skutecznej obrony ojczyzny – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński.

https://twitter.com/ZbHoffmann/status/1504813775110742022?s=20&t=cVUGt52_V3xqvzeq66JjRg

Według ustawy na finansowanie potrzeb obronnych z budżetu ma trafiać nie mniej niż 2,2 procent PKB w bieżącym roku oraz co najmniej 3 procent PKB w 2023 r. i kolejnych latach.

Planując wydatki na modernizację wojska, MON ma uwzględniać polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania i prace rozwojowe w tym sektorze.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl