fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie do wolności i suwerenności

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polaków i Gruzinów łączą wspólne wartości. Spośród nich najważniejsze to umiłowanie do wolności i suwerenności – zaznaczył prezydent Polski podczas przemówienia na Placu Wolności w Tbilisi podczas obchodów Święta Niepodległości Gruzji.

W wystąpieniu Andrzej Duda przypomniał, że Gruzja uzyskała niepodległość w 1918 roku. Naród opowiedział się wówczas za samostanowieniem, wolnością i demokracją.

Prezydent Polski zaznaczył, że chociaż bolszewicka Rosja swoją agresją przekreśliła marzenia o nowoczesnym i niepodległym państwie gruzińskim kilka lat później, to pamięć o tamtych wzniosłych wydarzeniach trwale zapisała się w zbiorowej pamięci narodu.

– Wspomnienie tych wydarzeń uświadamia mi, jak wyraźnie bliskim, a wręcz braterskim, jest dla Polaków naród gruziński. Chociaż między Warszawą a Tbilisi jest przeszło 2 tys. kilometrów, to mało jest państw i narodów tak sobie bliskich, jak nasze. Łączą nas bowiem te same wartości. Spośród nich najważniejsze to umiłowanie wolności i suwerenności. Mamy je głęboko zaszczepione w naszych duszach od stuleci – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda nawiązał do wydarzeń z 2008 r., gdy prezydent Lech Kaczyński oraz prezydenci Ukrainy, Litwy i Łotwy w Tbilisi wyrazili solidarność z Gruzją podczas wojny z Rosją w Osetii Południowej.

Od tamtego dnia minęło 13 lat i nadal nie możemy pozwolić, by w XXI w. jakiekolwiek państwo uprawiało imperialną i agresywną politykę bez poszanowania prawa międzynarodowego – zauważył prezydent.

Wyjaśnił, że aby temu zapobiec musimy dbać o siłę instytucji międzynarodowych i wymagać solidarności międzypaństwowej.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił też Gruzinów, że w Polsce i Polakach mają swojego pewnego sojusznika, który będzie wstawiał się za Gruzją oraz promował jej integrację ze strukturami euroatlantyckimi.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1397489440877056001

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl