Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Chorwacji

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa z oficjalną wizytą w Chorwacji. Jej głównym celem jest ustalenie agendy lipcowego szczytu państw Trójmorza. Prezydenci Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović są inicjatorami spotkania. Potwierdziły się informacje, że weźmie w nim udział prezydent USA Donald Trump.

Polityczne relacje polsko-chorwackie są na bardzo dobrym poziomie, co potwierdzili dziś prezydenci Kolinda Grabar-Kitarović i Andrzej Duda.

– Stosunki dwustronne między Polską i Chorwacją są świetne. Nie mamy żadnych spraw spornych – powiedziała prezydent Kolinda Grabar-Kitarović.

– Mamy taką współpracę między prezydentami, że w zasadzie można powiedzieć, iż polityczna współpraca polsko-chorwacka jest wzorcowa – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Polska i Chorwacja są silnymi partnerami i mają podobne poglądy dotyczące bezpieczeństwa regionu oraz przyszłości Unii Europejskiej.

– Polska i Chorwacja stoją na stanowisku, że Europa powinna być Europą jednej prędkości, jednowarstwową, a nie Europą kilku prędkości, kilku warstw – wskazała prezydent Chorwacji.

– Chcemy, żeby Unia Europejska była w miarę możliwości jednolita. Chcemy też stworzyć takie warunki, by nie było takich sytuacji jak Brexit – powiedział Andrzej Duda.

Prezydenci Polski i Chorwacji są inicjatorami współpracy krajów Europy Środkowej i Wschodniej – między morzami: Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. W lipcu w Polsce odbędzie się szczyt krajów Trójmorza. Weźmie w nim także udział prezydent USA Donald Trump.

– To jest taki wyraz docenienia ze strony pana prezydenta Donalda Trumpa i Stanów Zjednoczonych tego, że tutaj 12 krajów w naszej części Europy potrafi ze sobą rozmawiać, widzi wspólne interesy, chce prowadzić razem stabilną politykę – wskazał prezydent RP.

W związku z wizytą prezydenta USA szczyt nie odbędzie się we Wrocławiu, jak początkowo planowano, ale w Warszawie. Obecność Donalda Trampa będzie bardzo znacząca.

– Oczekiwania są takie, że postawimy fundamenty silnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i zostaną rozwiązane wszelkie wątpliwości, że USA nie są zainteresowane współpracą z Unią Europejską, z naszymi krajami – powiedziała prezydent Kolinda Grabar-Kitarović.

Cel inicjatywy Trójmorza jest bardzo jasny.

– Zjednoczy nas przede wszystkim w stosunkach miedzy naszymi przedsiębiorcami, połączy nasze narody, kraje, gospodarki i stworzy możliwości dla szybszego przepływu ludzi, kapitału, towaru i lepsze połączenia energetyczne i cyfrowe – wyjaśniła prezydent Chorwacji.  

Inwestycje mają się także przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Planowana jest m.in. budowa gazoportu w Chorwacji. Miałby on być połączony z tym w Świnoujściu. Zagrzeb liczy, że Polskie firmy będą uczestniczyć w realizacji tego projektu, a także w innych inwestycjach.

– Mam nadzieje, że ta wymiana handlowa się zwiększy, i że zwiększy się ona także poprzez polskie inwestycje w Chorwacji – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Jutro prezydenci wezmą udział w polsko-chorwackim forum gospodarczym. Do Zagrzebia wraz z prezydentem Andrzejem Dudą przyleciała delegacja polskich przedsiębiorców. Prezydent Polski spotka się także z chorwacką polonią.

 

Piotr Krupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj