fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Duda spotka się dziś z szefem NATO

W przeddzień szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie Prezydent Andrzej Duda spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

W dzisiejszych rozmowach mają wziąć udział także: szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Na warszawski szczyt przybędą przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski na konferencji poprzedzającej szczyt zwrócił uwagę na ofensywę dyplomatyczną Prezydenta Andrzeja Dudy, który zabiegał o rozmieszczenie wojsk sojuszu na wschodniej flance NATO.  

– Gdyby zobaczyli państwo dynamikę debaty w NATO, jeszcze rok temu to nie było takie oczywiste. To naprawdę była potrzeba odbycia przez pana prezydenta tych 50 rozmów w różnych stolicach, żeby przekonać wszystkich, żeby jednomyślnie tutaj w Warszawie NATO mogło powiedzieć „tak, będziemy obecni na wschodniej flance, rozmieścimy tu swoje oddziały zdolne do natychmiastowej, bezpośredniej obrony terytorium wschodniej flanki sojuszu”. I takiej decyzji oczekujemy po szczycie warszawskim – mówił Krzysztof Szczerski.

Jutro prezydent Polski i Sekretarz Generalny NATO otworzą forum eksperckie „NATO – w obronie pokoju: 2016 i dalej”. Wydarzenie to towarzyszy szczytowi Sojuszu. Również w piątek prezydent Andrzej Duda ma także rozmawiać z prezydentem USA Barackiem Obamą.

RIRM

drukuj