[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda o relacjach z Ukrainą: Chcemy o tych problemach rozmawiać, bo uważamy, że tylko na prawdzie mogą być zbudowane nasze relacje

Są pewne problemy między nami wynikające z zaszłości historycznych i my chcemy o tych problemach rozmawiać, bo uważamy, że tylko na prawdzie mogą być zbudowane nasze relacje, zarówno międzypaństwowe, polityczne, jak i międzyludzkie. Tego oczekujemy i niczego więcej poza prawdą nie chcemy – mówił prezydent Andrzej Duda w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam i Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska dąży do poprawy relacji z Ukrainą, pragnie zbudować je na prawdzie i wspiera aspiracje europejskie Ukrainy.

– Uważam, że przywrócenie zgody na ekshumacje na Ukrainie jest ważnym krokiem, który został dokonany przez nowe władze Ukrainy. Cieszę się z tego, bo osobiście z prezydentem Zełenskim ten problem poruszałem i mówiłem, że dla mnie to stanowi taki fundament odnowy naszych relacji i tego, żebyśmy mogli spokojnie mówić o różnych kwestiach. My wspieramy aspiracje europejskie Ukrainy, wspieramy Ukrainę, która niestety została napadnięta i dzisiaj część jej terytoriów nie znajduje się pod jej pełną kontrolą. Twardo żądamy, żeby te terytoria zostały Ukrainie zwrócone, żeby Ukraina była w swoich granicach sprzed aneksji – powiedział prezydent RP.

– Są pewne problemy między nami wynikające z zaszłości historycznych i my chcemy o tych problemach rozmawiać, bo uważamy, że tylko na prawdzie mogą być zbudowane nasze relacje, zarówno międzypaństwowe, polityczne, jak i międzyludzkie. Tego oczekujemy i niczego więcej poza prawdą nie chcemy – zaznaczył.

Wiele zagranicznych mediów stosuje błędne określenie „polskie obozy zagłady”, sugerując, iż Polacy ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie dokonywane w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski.

– Realizuje się w tym zakresie polityka. Cieszę się, że mówi się ostatnio na ten temat. Wdzięczny jestem także przedstawicielom Polonii, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, którzy bardzo mocno przeciwko temu wielokrotnie występowali. Wydaje mi się, że polskie władze są w tej chwili bardzo uwrażliwione. Oczywiście zdarzają się różne sytuacje, ale tutaj musimy bronić twardo naszych interesów – oznajmił prezydent Andrzej Duda.

radiomaryja.pl

drukuj