fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Trwa drugi dzień spotkania prezydentów Grupy Wyszehradzkiej

W Juracie trwa drugi i ostatni dzień Szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Zwieńczeniem spotkania V4 będzie konferencja prezydentów Andrzeja Dudy, Miloša Zemana, Zuzany Čaputovej i Jánosa Ádera.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1359444754757529605

Wcześniej przywódcy wezmą udział w trzecim panelu „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”. Szczyt na Mierzei Helskiej zainaugurował również obchody 30-lecia Grupy.

Podczas wczorajszej debaty prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier podkreślali wagę współpracy między tymi krajami m.in. w sferze gospodarczej.

Na ten element zwrócił również uwagę dr Marcin Kędzierski, politolog. Jak podkreślił, dzięki temu grupa V4 ma mocny głos w UE oraz stała się głównym partnerem gospodarczym dla Niemiec.

– Trzeba być świadomym, że gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej stanowią niewiele ponad 10 proc. wartości unijnego PKB, co sprawia, że nie jest to bardzo ważny gracz na arenie europejskiej, natomiast z perspektywy takiego państwa, jakim są Niemcy, Grupa Wyszehradzka odgrywa bardzo ważną rolę. Jeżeli policzymy obroty wszystkich 4 państw w handlu zagranicznym, to Grupa Wyszehradzka jest najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, o wiele ważniejszym niż Chiny. Gdy popatrzymy na dane za ostatnie 12 miesięcy, a zwłaszcza za grudzień 2020 roku, widać wyraźnie, że import do Niemiec z Polski, z Węgier, z Czech wzrósł bardzo dynamicznie. Dzisiaj Grupa Wyszehradzka staje się głównym partnerem gospodarczym Republiki Federalnej Niemiec – mówił politolog.

Dr Marcin Kędzierski zaznaczył, że przed ważnymi szczytami UE, przywódcy V4 konsultują swoje stanowiska, co pomaga osiągnąć im zamierzone cele. Współpraca Grupy Wyszehradzkiej od kilku lat na wielu polach bardzo silnie się rozwija.

Od 1 lipca 2020 roku prezydencję w V4 sprawuje Polska.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1358727975349481473

RIRM

drukuj