fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent powołał swoją kancelarię

Prezydent Andrzej Duda uroczyście powołał dziś skład swojej kancelarii. Jej szefową została poseł Małgorzata Sadurska. Biurem Bezpieczeństwa Narodowego ma kierować Paweł Soloch, dotychczasowy szef Instytutu Sobieskiego.

Adam Kwiatkowski został szefem gabinetu prezydenta, Maciej Łopiński i Krzysztof Szczerski – sekretarzami stanu. Łopiński, zgodnie z zapowiedziami, ma być szefem zespołu doradców; Szczerski ma odpowiadać za sprawy zagraniczne.

W randze podsekretarza stanu prezydent powołał Wojciecha Kolarskiego, który ma odpowiadać za sprawy kultury, dialogu i inicjatywy społeczne oraz Annę Surówkę-Pasek, która będzie się zajmowała sprawami prawnymi.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dorobek swoich współpracowników i gratulował im decyzji o przyjęciu propozycji pracy w kancelarii.

– Życzę państwu powodzenia i mam nadzieję, że z pracy w Kancelarii Prezydenta będziecie państwo zadowoleni – i jeżeli chodzi o współpracę wzajemną, i jeżeli chodzi o współpracę ze mną. Dziękuję bardzo i gratuluję – powiedział nowy prezydent.

Andrzej Duda poinformował też, że podpisał zarządzenie zmieniające statut Kancelarii Prezydenta. Dotyczy ono m.in. powołania nowego biura ds. kontaktów z Polakami za granicą. [więcej]

– Będzie się zajmowało sprawami polonii, wszelkimi inicjatywami w tym zakresie. Będzie się także zajmowało szeroko pojętymi sprawami emigracyjnymi, Polakami, którzy mieszkają na całym świecie, a więc i za naszą wschodnią granicą i za zachodnią, na północ, na południe – wszędzie, na całym świecie. Takie jest moje zamierzenie, żebyśmy te kontakty zintensyfikowali, żebyśmy w tym zakresie także współdziałali. Mam nadzieję, że będzie to współdziałanie aktywne z ministrem spraw zagranicznych, po to, żeby – tak jak wczoraj zapowiedziałem – nie tylko nieść pomoc tym Polakom, którzy jej potrzebują, ale także po to, żeby wykorzystać potencjał Polaków i Polonii do tego, aby wspierać nasze państwo – podkreślił Andrzej Duda.

Biurem ma kierować Adam Kwiatkowski. Zgodnie z zarządzeniem w kancelarii prezydenta powołane zostało też nowe stanowisko dyrektora generalnego. Obejmie je Grażyna Ignaczak-Bandych, która zajmie się sprawami administracyjnymi.

Kancelaria jest organem pomocniczym prezydenta RP; działa zgodnie z decyzjami i poleceniami prezydenta. Wedle Konstytucji, z zatrudnieniem w Kancelarii Prezydenta nie można łączyć mandatu posła.


TV Trwam News/RIRM

drukuj