Duży spadek akcji banków po uchwaleniu ustawy ws. frankowiczów

Uchwalenie przez Sejm ustawy dotyczącej możliwości przewalutowania kredytów frankowych wywołało duże spadki kursów akcji banków. Akcje Walory Getin Noble Banku spadały wczoraj w południe nawet o przeszło 20 proc. Duże spadki dotknęły też inne banki. Ustawa może być zmieniona jeszcze w Senacie.

Przyczyną reakcji inwestorów była przyjęta nieoczekiwanie przez Sejm poprawka Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zgodnie z nią banki miałyby umarzać 90 proc. kwoty będącej różnicą pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu, a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Pierwotnie Platforma Obywatelska planowała umarzanie tylko połowy tej różnicy.

Ta propozycja nie rozwiązuje istoty problemu frankowiczów, bo nie zmniejsza zasadniczej, kapitałowej części zadłużenia – mówi ekonomista dr Marian Szołucha.

– Kredytobiorcy frankowi przez to, że przewalutowanie nastąpi po bieżącym kursie, nie uwolnią się z zaciśniętej na ich szyi pętli zadłużenia. Pozostaną nadal niewolnikami swoich hipotek. Nie zmieni się proporcja w racie płaconej przez nich co miesiąc kredytu ogółem pomiędzy częścią kapitałową – więc tą zasadniczą – i odsetkową. Gdyby ona się zmieniła, czyli gdyby zasadnicza część spadła, odsetkowa wzrosła do takiej, jaka obowiązuje kredytobiorców złotowych (bo jednak oni płacą wyższe koszty od kredyty niż kredytobiorcy frankowi), mogliby frankowicze spłacić swoje nieruchomości jednorazowo, gdyby wcześniej zarobili trochę więcej pieniędzy, dostali spadek, w jakikolwiek inny sposób w ich ręce wpadłaby większa suma środków finansowych – wskazuje ekspert.

Ponadto ustawa nie obejmie wszystkich frankowiczów, a jedynie tylko zadłużonych, którzy mają mieszkanie nie większe niż 100 m2, a dom nie większy niż 150 m2. Ograniczenie nie będzie dotyczyło rodzin z min. trójką dzieci. Dodatkowe obwarowanie – wartość kredytu, to min. 80 proc. wartości zabezpieczenia.

Ustawą zajmie się jeszcze Senat. 27 sierpnia ma się zebrać w tej sprawie senacka komisja finansów.

W Polsce ok. 600 tys. umów kredytowych zaciągniętych zostało we franku szwajcarskim. Problemy ze spłatą dotyczą ponad 20 tys.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl