ETPC: Pozew przeciwko Polsce ws. kredytów frankowych

W styczniu przyszłego roku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafi prywatny pozew przeciwko Polsce ws. kredytów frankowych. Złożenie pozwu zapowiedział Tomasz Sadlik, szef grupującego frankowiczów stowarzyszenia „Pro futuris”.

Sadlik przegrał w Polsce w dwóch instancjach pozew przeciwko bankowi o unieważnienie umowy o tzw. kredyt denominowany we frankach szwajcarskich. W jego ocenie sądy zignorowały dowody.

Prof. Leokadia Oręziak, ekonomista, podkreśla, że jeśli ktoś miałby ponieść konsekwencje, to powinny być to banki. Zastrzega, że jakiekolwiek rozwiązanie musi uwzględniać bezpieczeństwo sektora bankowego.

Nie jest sztuką doprowadzić do sytuacji, że nastąpi jakiś dramat i kryzys bankowy, bo nie będziemy w stanie powstrzymać różnych negatywnych zjawisk. Wiele zła stało się do tej pory i trudno naprawić tę sytuację. Ja nie widzę rozwiązania, które dałoby się tak zastosować, żeby nie zrujnować finansów publicznych, ale jednocześnie, żeby wyjść naprzeciw uzasadnionym oczekiwaniom tych osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich – mówi prof. Leokadia Oręziak.

W Sejmie po pierwszym czytaniu są trzy projekty ustaw dotyczących tzw. frankowiczów, m.in. prezydencki projekt, który zakłada zwrot części spreadów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl