KNF chce zwołania Komitetu Stabilności Finansowej ws. frankowiczów

Szef Komisji Nadzoru Finansowego zwrócił się do prezesa Narodowego Banku Polskiego o zwołanie Komitetu Stabilności Finansowej na temat frankowiczów. Jest to następstwo negatywnej opinii KNF ws. prezydenckiego projektu ustawy pomocy zadłużonym we frankach.

Zdaniem Andrzeja Jakubiaka to Komitet Stabilności Finansowej ze Związkiem Banków Polskich powinny przyczynić się do powstania nowego projektu w tej sprawie. Szef KNF odpiera także zarzuty dot. nierzetelnych danych w opinii do prezydenckich rozwiązań. Jak dodaje, na prośbę Kancelarii Prezydenta Komisja wysłała kolejne ankiety do banków. Na podstawie tych ankiet KNF przygotuje jeszcze jedno stanowisko ws. prezydenckiego projektu.

Poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, uważa, że Związek Banków Polskich nie powinien patronować nowemu projektowi ustawy.

– To związek, który skupia przedstawicieli banków, a to banki są – trochę – w sytuacji instytucji winnych tego, co się podziało. I w związku z powyższym, byłoby to niejako przygotowywaniem ustawy pod kątem tych, którzy do takich sytuacji doprowadzili.  To, że może powstać inny projekt – drugi czy kolejne – i może być spowodowanie rozpatrywania tych projektów razem, nie jest niczym nadzwyczajnym. Wielokrotnie tak się dzieje – tłumaczy Andrzej Jaworski.

Według szefa KNF, tzw. kurs sprawiedliwy proponowany przez Kancelarię Prezydenta RP powoduje, że szczególnie uprzywilejowane są osoby, które zawierały umowy krótkoterminowe. Jaworski uznał, że nowe rozwiązanie powinno być adresowane tylko do tych kredytobiorców walutowych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl