fot. flickr.com

Frankowicze chcą spotkania z premier Beatą Szydło

Frankowicze ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu chcą spotkania z premier Beatą Szydło. Ich zdaniem rozmowa z szefową rządu to jedyny sposób, aby pomóc osobom poszkodowanym przez banki.

Frankowicze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Stop Bankowemu Bezprawiu napisali do premier list, w którym proszą o spotkanie. Według nich, to jedyna szansa na realne rozwiązanie problemu poszkodowanych w wyniku nieuczciwych kredytów we frankach szwajcarskich.

W liście do szefowej rządu, frankowicze podkreślili, że pomimo wielokrotnych prób spotkania z wicepremierem Mateuszem Morawieckim osobą decyzyjną w sprawie problemu frankowiczów do rozmowy nie doszło.

„Prosimy, więc o to, aby Pani Premier spotkała się ze środowiskiem osób poszkodowanych. Chcemy podczas tego spotkania przedstawić naszą ocenę sytuacji i ocenę proponowanych rozwiązań” czytamy w liście.

Chcemy, aby szefowa rządu miała okazję osobiście wysłuchać argumentów i historii ludzi poszkodowanych przez banki – mówi Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

– To, są osoby, które już w większości mogły stracić majątki całego życia. To jest 200 tys. rodzin, które zostało bez żadnego wsparcia ze strony rządu. Dużą rolę przyłożyły do tego polskie sądy, które niestety bezkrytycznie przyglądały się i bankowemu tytułowi egzekucyjnemu i nakazom zapłaty, które były wystawiane na podstawie nielegalnych umów. Gdyby zadziałał wymiar sprawiedliwości, to byśmy tego problemu nie mieli – niestety nie zadziałał. I teraz zostało blisko 200 tys. rodzin, z którymi trzeba coś zrobić i w naszej ocenie – po pierwsze banki nie mogą tak szybko wypowiadać umów a sądy muszą bardziej zwracać uwagę na to, czy bank wypowiadając umowę zrobił to zgodnie z prawem – podkreśla Arkadiusz Szcześniak.

Stowarzyszenie zapowiada, że we wrześniu do Sejmu wpłynie projekt ustawy rozwiązującej problemy frankowiczów. W założeniach projektu ma znaleźć się m. in. wydłużenie do minimum 6 miesięcy okresu, w którym bank może wypowiedzieć umowę o kredyt hipoteczny.

Będzie też zapis o powstrzymaniu wszystkich licytacji przeprowadzanych w oparciu o niekonstytucyjny przepis o bankowym tytule egzekucyjnym.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj