ZBP chce spotkać się z szefami klubów i prezydentem

Związek Banków Polskich chce się spotkać z szefami klubów parlamentarnych w sprawie przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawy o frankowiczach. O rozmowę poprosi też prezydenta Andrzeja Dudę.

Zdaniem ZBP – masowa redukcja zadłużenia klientom, którzy mają wysoką zdolność kredytową i stabilną sytuację, przełoży się na ograniczenie kredytowania gospodarki. Szef Związku powiedział, że – według ekspertów – przyjęte rozwiązania są niezgodne z konstytucją. Dodał, że możliwe jest osiągnięcie porozumienia między państwem a bankami.

Poseł Paweł Szałamacha z sejmowej Komisji Skarbu Państwa zaznacza, że bankowcy wciąż nie przedstawili swoich pomysłów rozwiązania problemu.

– Taka propozycja nie pada pod pozorem żadnego pozytywnego rozwiązania tego problemu. Natomiast związek banków koncentruje się na tworzeniu argumentów przeciwko różnym innym koncepcją ustaw dotyczących frankowiczów. Znowu nie słyszymy nic na temat tego jak banki chciałyby rozwiązać ten problem, ale za to słyszymy argumenty, że w ten sposób się nie uda, że tak nie można, że banki poniosą koszty itd.. Czekamy na pozytywne stanowisko, jakąś konkretną propozycję strony ZBP, a nie powtarzania argumentów tych, które słyszymy od wielu miesięcy – podkreślił polityk.

Zgodnie z przepisami, przewalutowanie hipotecznych kredytów frankowych następowałoby po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Bank ma umarzać 9/10 kwoty będącej różnicą pomiędzy wartością kredytu o przewalutowaniu, a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby kredytobiorca, gdyby w przeszłości zaciągnął kredyt w polskich złotych.

Senacka Komisja Finansów zajmie się ustawą 27 sierpnia, a Senat na posiedzeniu w dniach 2-3 września.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl