fot. https://twitter.com/GAZ_SYSTEM

Prezydent A. Duda: Interkonektor będzie nam służył i w istotnym stopniu zapewni dywersyfikację Polsce, naszym sąsiadom, ale także Unii Europejskiej

Prezydent RP, Andrzej Duda, uczestniczył dziś w Wilnie w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska-Litwa. W uroczystości wzięli też udział m.in. prezydenci Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii. Prezydent Andrzej Duda wskazał, że dzięki połączeniu gazowemu z Litwą zapewniamy sobie alternatywę możliwości dostaw z innych kierunków niż tylko kierunek rosyjski, a interkonektor, który będzie nam służył, w istotnym stopniu zapewni dywersyfikację Polsce, naszym sąsiadom, ale także Unii Europejskiej.

Gazowy interkonektor Polska-Litwa jest gotową odpowiedzią w momencie, w którym Rosja podjęła kolejną próbę gazowego szantażu – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

„Razem z naszymi litewskimi sąsiadami, razem z Komisją Europejską, okazaliśmy się mądrzy przed szkodą (…). Dzisiaj interkonektor pomiędzy Polską i Litwą jest faktem. W momencie, kiedy Rosja podjęła kolejną próbę gazowego szantażu, on w jakimś sensie jest gotową odpowiedzią” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wskazał w okolicznościowym przemówieniu, że nowy interkonektor ma znaczenie zarówno dla Polski i Litwy, jak i całej Unii.

– Zapewniamy sobie, dzięki takim inwestycjom jak ta, alternatywę możliwości dostaw z innych kierunków niż tylko kierunek rosyjski. Cieszę się ogromnie, że interkonektor, który pozwala na przesyłanie gazu zarówno z Polski na Litwę, jak i z Litwy do Polski będzie nam służył i w istotnym stopniu będzie zapewniał dywersyfikację Polsce, naszym sąsiadom, ale także Unii Europejskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę trwa dyskusja na temat zaprzestania zakupów surowców energetycznych z Rosji.

„Okazuje się, że w zdecydowanej większości Europa, Unia Europejska, nie jest na to gotowa. Właśnie z uwagi na postępujące przez lata, z pełną świadomością realizowane przez Rosję, uzależnianie krajów UE od rosyjskich dostaw” – stwierdził.

Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, akcentował, że dzisiaj wzmacniane jest nasze bezpieczeństwo energetyczne, odporność na presję polityczną, a także na szantaż energetyczny ze Wschodu. Mówimy zdecydowane „nie” gazowi i ropie z Rosji – podkreślił.

Gazociąg GIPL o długości 508 km, który łączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, został uruchomiony 1 maja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl