fot. PAP/Marcin Obara

Otwarcie gazowego interkonektora Polska–Litwa

Prezydent Andrzej Duda udał się na Litwę. Polityk wziął udział w otwarciu gazowego interkonektora Polska–Litwa. Wydarzenie ma wymiar symboliczny wobec rosyjskich szantaży gazowych.

Wątkiem przewodnim wizyty prezydenta Andrzeja Dudy będzie otwarcie gazowego interkonektora Polska-Litwa.

„To symboliczna odpowiedź obu państw na rosyjskie szantaże gazowe” – wskazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch.

– Połączenie sieci przesyłowych Polski i Litwy ale nie tylko, bo siłą rzeczy w systemie będą uczestniczyć kraje bałtyckie. To jest wątek przewodni wpisujący się w relacje polsko-litewskie w szerszym strategicznym kontekście. Przypomnę, że mamy wspólną politykę wobec agresywnej polityki Rosji, wobec wojny na Ukrainie – mówił Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gazociąg, który łączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, został uruchomiony 1 maja. Ma długość 508 km. Jego otwarcie będzie też dawało większe bezpieczeństwo innym krajom bałtyckim, a poprzez połączenia Polski z Finlandią będzie umożliwi dotarcie do europejskich rynków. Jak mówił szef BBN, podobne postrzeganie kwestii bezpieczeństwa Polski i Litwy wyraża się także w wysokości wydatków na cele obronne.

– Przypomnę, my wdajemy 3 procent, a Litwa 2,5 procent. Tak jak powiedziałem, myślą przewodnią jest bezpieczeństwo energetyczne, wspólna inwestycja, ale to wpisuje się w szerszy kontekst ścisłej strategicznej współpracy politycznej – powiedział Paweł Soloch.

Prezydenci Polski i Litwy – razem z prezydentem Łotwy, Egilsem Levitsem, oraz unijną komisarz ds. energii, Kadri Simson – wezmą udział w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska-Litwa. Na uroczystość zaproszeni zostali ponadto ministrowie ds. energii państw bałtyckich i Polski oraz szefowie realizujących projekt operatorów systemów przesyłowych gazu – litewskiego Amber Grid i polskiego Gaz-Systemu.

Następnie zaplanowano spotkanie prezydentów Polski, Litwy i Łotwy oraz komisarz UE ds. energii z mediami.

„Jest to niemal symboliczna odpowiedź Polski i Litwy na rosyjskie szantaże gazowe. Oba kraje latami przestrzegały Europę przed uzależnieniem się od rosyjskich surowców, oba należą do największych przyjaciół Ukrainy w UE i NATO” – powiedział Jakub Kumoch.

Podczas wizyty prezydent Andrzej Duda odwiedzi też Wilno, gdzie m.in. złoży kwiaty przy mauzoleum Matki i Serca Syna (gdzie spoczywa Maria z Billewiczów Piłsudska i serce jej syna Józefa Piłsudskiego) oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie.

„Relacje z Litwą mają dla prezydenta Andrzeja Dudy szczególne znaczenie, ponieważ w czasie swoich rządów zarówno on jak i prezydent Gitanas Nauseda otworzyli nowy rozdział w stosunkach. Symbolem epoki jest między innymi wystąpienie prezydenta w parlamencie Litwy częściowo wygłoszone po litewsku oraz podpis prezydenta Gitanasa Nausedy pod ustawą o pisowni polskich nazwisk” – podsumował Jakub Kumoch.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl