fot. pixabay.com

17 lat w Unii Europejskiej

Polska od 17 lat jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej. To czas wzmacniania się polskiej gospodarki, ale też ataków na polską suwerenność.

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej.

„Wspólnoty opartej na wspólnych wartościach i wzajemnym szacunku jej członków. W obliczu obecnych wyzwań musimy skupić się na przyszłości, na dalszym rozwoju i budowaniu Europy silnej siłą swej różnorodności!” – napisało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Unia Europejska jako Europa Ojczyzn w założeniach miała współpracę gospodarczą krajów przy zachowaniu odrębności politycznej i poszanowaniu suwerenności. Wspólny rynek 27 państw pozwolił na rozwój naszej gospodarki.

– Z integracji skorzystały na przykład: polskie wędliniarstwo, przemysł mleczarski, przemysł meblowy czy wyroby okien – ocenił prof. Paweł Soroka, ekonomista.

Rozwinął się transport ciężarowy. Według resortu funduszy i polityki regionalnej w ciągu 17 lat UE w 66 procentach dofinansowała 287 tys. projektów.

– Jeśli bierzemy pod uwagę poziom życia materialnego, to Polakom rzeczywiście się podniósł – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Od 2004 r. wielu Polaków poszukuje za granicą lepiej płatnej pracy. Studenci korzystają z programu Erasmus. Niestety część fachowców nie wróciła do Polski pracując na zagraniczne PKB. Część unijnych ograniczeń zaszkodziła Polsce.

– Polska musiała zobowiązać się do redukcji potencjału niektórych branż, np. przemysłu hutniczego i rybołówstwa – podkreślił prof. Paweł Soroka.

Upadło wiele firm. Unijna konkurencja przejęła m.in. polski rynek cukrowniczy, doprowadzono do upadku stoczni w Szczecinie i Gdyni. Według prof. Zbigniewa Krysiaka dziś unijna konkurencja znacząco wpływa na nasz bilans.

– Wypływ zysków, które są związane z funkcjonowaniem zagranicznych firm niemieckich, holenderskich, francuskich o wiele więcej przewyższa kwotę którą otrzymujemy z Unii Europejskiej – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Komisja Europejska regularnie ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski. Od 2017 r. wymusza na Polsce wycofywanie się z reformy sądownictwa. To efekt postępującej federalizacji UE. [czytaj więcej]

– Stara się przejść od zasady kompetencji przekazanych przez państwa członkowskie do kompetencji zawłaszczanych – akcentował Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Polsce zarzuca się upolitycznianie sądów. Tymczasem w kwietniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że premier Malty może zgodnie z prawem UE wskazywać kandydatów na sędziów.

– Państwa takie jak Polska czy Węgry są traktowane gorzej niż państwa starej Unii – dodał Marcin Romanowski.

Unia Europejska coraz aktywniej atakuje chrześcijańskie wartości Polaków, próbując zakorzenić w naszym kraju ideologię LGBT.

– Promowana w tej chwili rewolucja kulturowa, rewolucja seksualna, zdobyła najwyższe urzędy w Unii Europejskiej i chce zagościć za pośrednictwem nacisku urzędów na gruncie polskim – wskazał prof. Mieczysław Ryba, politolog.

Stąd tak bardzo mocna promocja środowisk LGBT, tzw. aborcji czy też eutanazji. Polsce jak na razie udaje się obronić przed tą ideologiczną ofensywą. Naciski Brukseli stają się jednak coraz silniejsze. Wspiera je liberalno-lewicowa opozycja w Polsce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl