J. Czaputowicz: Stosunki między Polską a Izraelem są napięte

Stosunki między Polską a Izraelem są napięte; Polska stoi na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim; obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest działalnością, którą trzeba wyeliminować – mówił w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Jacek Czaputowicz pytany w piątek w radiu RMF FM o relacje polsko-izraelskie przyznał, że obecnie są one napięte.

„Polska stoi na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim i mówienie o polskich obozach, czy obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest tego typu działalnością, którą trzeba wyeliminować” – mówił Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ odnosząc się do zarzutu, że ustawa o IPN wprowadza cenzurę na badania historyczne, podkreślił, że ustawa w jednym z artykułów wyraźnie wskazuje, że nie dotyczy badań historycznych i działalności artystycznej.

„Trzeba spokojnie przekonywać, że nasze intencje są dobre, że zapisy ustawy są prawidłowe” – dodał.

Polityk odniósł się także do informacji o tym, że wizyta szefa BBN Paweł Solocha w Izraelu została przełożona.

„Jeżeli są dyskusje między państwami, bo takie są, ma zostać powołana – miejmy nadzieję, że będzie – wspólna komisja historyczna do analizy tego problemu, (to) być może rzeczywiście wizyta szefa BBN-u w tym okresie gorącym nie byłaby właściwa, należałoby ją przenieść” – oświadczył Jacek Czaputowicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl