Litwa: Święto Niepodległości Polski na wileńskiej Rossie 

Tysiące osób wzięły udział w wileńskich uroczystościach z okazji Święta Niepodległości Polski, które tradycyjnie odbyły się na cmentarzu na Rossie, gdzie w grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce.

Na grobie, przy którym wartę honorową pełnili polscy kombatanci i harcerze, kwiaty złożyli przedstawiciele polskiej ambasady, polskich organizacji społecznych i samorządowych.

W uroczystościach brali udział także studenci WSKSiM z Torunia.

– Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem wielu wzruszeń. Nie obyło się bez łez poruszenia związanych z obecnością, z rozmowami z wieloma Polakami żyjącymi od lat na kresach, na Wileńszczyźnie. Nie obyło się bez wzruszeń zwłaszcza wtedy, kiedy grzmiały pieśni „Rota”, „Boże Coś Polskę” i pieśni legionowe, kiedy grzmiały chórem serc pieśni harcerskie, pieśni wojenne. Nie obyło się też bez pewnych zgrzytów – podkreślił Witold Ludwig, student WSKSiM.

List gratulacyjny z okazji Dnia Niepodległości Polski wystosowała prezydent Litwy. „Litwa i Polska pokonały wiele wyzwań, a dzisiaj są to niepodległe, silne i dumne państwa demokratyczne” – czytamy w liście prezydent Dalii Grybauskaite do prezydenta Polski  Bronisława Komorowskiego.

Prezydent Litwy wskazała, że „nasze państwa wspólnie bronią swego interesu w regionie i wspólnie stawiają czoło wyzwaniom, tworząc bezpieczną, demokratyczną Europę”.

Dalia Grybauskaite nie wzięła jednak – już po raz drugi – udziału w uroczystościach obchodzonych w Polsce. Od wielu lat przywódcy Litwy przyjeżdżali 11 listopada do Warszawy.

PAP/RIRM

drukuj