Litwa: pomyślny test samodzielnego działania systemu elektroenergetycznego

Litewski system elektroenergetyczny w sobotę działał przez 10 godzin całkowicie samodzielnie, bez połączeń z sąsiednimi systemami. Litewski operator systemu Litgrid poinformował o pomyślnym przeprowadzeniu tzw. testu izolowanego funkcjonowania.

W czasie testu litewska sieć elektroenergetyczna została odłączona od poradzieckiego systemu IPS/UPS, w którym funkcjonuje na co dzień wraz z Rosją, w tym z Obwodem Kaliningradzkim, Białorusią, Łotwą i Estonią. Wszystkie połączenia z Rosją, Białorusią i Łotwą zostały w sobotę odcięte między godziną 11.00 a 21.00. Litewski system działa w oparciu o własne źródła wytwórcze oraz o stałoprądowe, niesynchroniczne połączenia z Polską i Szwecją.

Test zakończył się sukcesem, po raz pierwszy w historii bilansowanie systemu oraz kontrola częstotliwości były prowadzone wyłącznie przez litewskiego operatora – poinformował Litgrid. W sobotę o 21.00 system został ponownie i bez problemów zsynchronizowany z IPS/UPS.

Operacja, jak podkreślił Litgrid, to ważny krok w kierunku synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z obszarem kontynentalnej Europy i odcięcia się od sieci Rosji i Białorusi. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem ma to nastąpić do końca 2025 r. Połączeniem zapewniającym synchronizację dla wszystkich krajów bałtyckich ma być LitPol Link, linia elektroenergetyczna Ełk-Alytus.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl