fot. pixabay.com

Apel do Polaków mieszkających na Litwie o udział w spisie ludności

Na Litwie trwa powszechny spis ludności. Stąd apel do rodaków o zadeklarowanie swojej polskiej narodowości, a także przywiązania do Kościoła katolickiego.

1 stycznia rozpoczął się na Litwie powszechny spis ludności. Działające na Litwie polskie organizacje społeczne apelują do mieszkańców narodowości polskiej o wypełnienie ankiety. Chodzi o zadeklarowanie swojej polskiej narodowości, a także przywiązania do Kościoła katolickiego.

Departament Statystyki uruchomił 15 stycznia ankietę internetową [tutaj], za pomocą której można uzupełnić swoje dane dotyczące narodowości, języka ojczystego i znajomości języków obcych oraz wyznania.

Wstępne wyniki powszechnego spisu ludności zostaną opublikowane pod koniec tego roku. Spis ludności z 2011 roku wykazał, że na Litwie mieszka ponad 200 tysięcy Polaków. To prawie 15 proc. mniej niż 10 lat wcześniej.

W rejestrach państwowych obecnie nie jest obowiązkowy zapis narodowości, jeśli więc nie sprawdzimy, czy w litewskich bazach danych widnieje wpis o narodowości albo nie wypełnimy wyżej wymienionej ankiety, to przeprowadzany obecnie spis ludności może nie wykazać rzeczywistej liczby Polaków na Litwie.

TV Trwam News

drukuj