Litwa: Hymn Polski na Rossie przy sercu marszałka J. Piłsudskiego

Tysiące Polaków mieszkających na Litwie, goście z Polski, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej wzięli udział w akcji „Niepodległa do hymnu” i wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” na Wileńskim Cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akcja, którą zorganizowała ambasada Polski w Wilnie, odbyła się o godzinie 13.00 czasu lokalnego, czyli o 12.00 czasu polskiego. W tym czasie polski hymn nadawała też polska rozgłośnia w Wilnie, Radio Znad Wilii. Całość wydarzenia na Rossie na żywo transmitował portal Wilnoteka.lt.

„To wielki dzień, wielkie święto odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską i rok, w którym również Litwini świętują stulecie odzyskania niepodległości” – powiedziała ambasador Urszula Doroszewska zwracając się do licznie zebranych na Rossie.

Ambasador przypomniała, że „przed chwilą (o godz. 11.00 czasu polskiego) w Wilnie na Placu Łukiskim podniesiono flagi Polski i Litwy.

„To była wspaniała uroczystość na Placu Łukiskim, na placu, na którym zostali zabici powstańcy styczniowi, bohaterowie Polski i Litwy; na placu, przy którym znajduje się więzienie, gdzie męczono naszych bohaterów” – powiedziała ambasador, podkreślając, że „to był moment symboliczny, wzruszający z udziałem władz Litwy i licznie zgromadzonych mieszkańców Wilna”.

Po odśpiewaniu hymnu w mauzoleum Matki i Serca Syna złożono kwiaty i odmówiono modlitwę.

PAP/RIRM

drukuj