fot. twitter.com

Sejm rozpatrzy ustawę o 12 listopada jako dniu wolnym od pracy

W Warszawie posłowie rozpatrzą dziś poprawki do ustawy ustanawiającej poniedziałek 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. To pierwszy punkt rozpoczynającego się trzydniowego posiedzenia Sejmu.

26 października Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy. Jedna z nich skreśla preambułę projektu.

Druga usuwa sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest „uroczystym Świętem Narodowym”. Senat proponuje w to miejsce zapis, że dzień ten jest „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Trzecia poprawka skreśla artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta. Chodzi o placówki, takie jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe.

– Rzeczą dla nas zupełnie oczywistą jest fakt, żeby uświetnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez jednoroczne dodanie wolnego 12 listopada. Ludzie przygotowują się w rozmaity sposób do uczestnictwa w święcie 11 listopada. Często bywa tak, że jeżdżą do miejsc symboliczne bardzo znaczących dla patriotyzmu, dla historii, do miejsc zaznaczonych krwią tych, którzy tę niepodległość odzyskiwali. W sensie pragmatycznym jest to istotny element – wskazał poseł PiS Jacek Kurzępa.

Głosowanie nad projektem zaplanowano na godz. 14.15. Rzecznik Prezydenta RP poinformował, że Andrzej Duda podpisze ustawę.

         Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj