fot. twitter.com/PLinBelarus

Białoruś: w Święto Niepodległości poświęcono pomnik żołnierzy 1920 r.

Odrestaurowany pomnik upamiętniający polskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie z bolszewikami w 1920 r. w Smorgoniach na północy Białorusi, poświęcono w dniu Święta Niepodległości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele społeczności polskiej i dyplomaci RP.

„Ten pomnik został odsłonięty w 1928 roku, w dziesięciolecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – mówiła podczas uroczystości w Smorgoniach szefowa miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi Teresa Pietrowa.

„Powstał on na grobie nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego. To bardzo symboliczne, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dokonujemy poświęcenia odnowionego pomnika” – dodała Teresa Pietrowa.

„To chłodny, ale wyjątkowy dzień, w którym wszyscy nasi rodacy świętują” – mówił konsul Andrzej Raczkowski z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Dyplomata podkreślił, że polscy żołnierze spoczywający w Smorgoniach oraz wielu innych miejscach na terenie dzisiejszej Białorusi „oddali życie za to, żebyśmy mogli żyć w wolnym, suwerennym i niepodległym kraju”.

Andrzej Raczkowski dziękował Polakom z ZPB w Smorgoniach za dbanie o polskie miejsca pamięci i odnowienie pomnika.

„To potrzeba serca, ażeby pamiętać o tych, którzy kochali Ojczyznę tak, że gotowi byli oddać za nią życie” – mówił miejscowy proboszcz ks. Zdzisław Weder, dokonując poświęcenia pomnika.

Jak powiedziała PAP Teresa Pietrowa, pierwotnie pomnik, dzisiaj składający się z pionowej płyty zwieńczonej krzyżem i dwóch kolumn, miał inny wygląd – zdobiła go figura orła oraz tablica pamiątkowa.

„Zostały one jednak zniszczone po ataku ZSRR w 1939 r.” – powiedziała.

W smorgońskim kościele św. Michała Archanioła odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny.

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ciągu całego roku odbywa się na Białorusi szereg uroczystości i wydarzeń organizowanych przez organizacje polskie na Białorusi i dyplomatów ze wszystkich placówek RP. Ważnym elementem upamiętnienia rocznicy jest restaurowanie polskich cmentarzy i kwater wojskowych na terenie dzisiejszej Białorusi.

W niedzielę życzenia z okazji święta państwowego złożył prezydentowi Andrzejowi Dudzie lider Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

„Białoruś konsekwentnie dąży do budowania dobrosąsiedzkich i przyjaznych relacji z Polską, bazujących na normach prawa międzynarodowego i wspólnej odpowiedzialności państw za stabilność i bezpieczeństwo w Europie” – napisał Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez swoją służbę prasową.

PAP/RIRM

drukuj