fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Litwa: Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu z udziałem Stowarzyszenia Rodzina Ponarska

Kilkaset osób wzięło udział w dzisiejszych uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę likwidacji wileńskiego getta. Biało-czerwony wieniec przy pomniku ofiar Holokaustu w Ponarach, w miejscu masowych mordów w czasie wojny, złożyła również 30-osobowa delegacja Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

Stowarzyszenie Rodzina Ponarska uczestniczy w uroczystościach Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

„Każdego roku staramy się uczestniczyć w głównych uroczystościach w Ponarach upamiętniających zagładę Żydów. Zależy nam na tym, żeby Litwini i Żydzi z całego świata uświadomili sobie, że Ponary to nie tylko miejsce Holokaustu, ale też miejsce mordowania Polaków, którzy ginęli tu za swój patriotyzm, miłość do ojczyzny” – powiedziała prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch.

W uroczystościach uczestniczyła premier Litwy, Ingrida Szimonyte, i inni członkowie rządu, ambasadorowie akredytowani na Litwie, studenci i młodzież szkolna. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest też obchodzony w innych miastach kraju.

Jak podkreślili organizatorzy obchodów, takie wydarzenia mają na celu uświadomienie społeczeństwu, że Holokaust to nie tylko tragedia Żydów, ale także strata dla całej Litwy – strata potencjału intelektualnego, kulturalnego, politycznego i gospodarczego naszego kraju.

Ostatni etap likwidacji wileńskiego getta, które istniało od października 1941 roku, miał miejsce 23 września 1943 roku. Niemcy deportowali stamtąd Żydów m.in. do obozów zagłady w Sobiborze i na Majdanku oraz do obozów pracy na terenie Łotwy i Estonii.

Podczas II wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan. Oficjalnie uważa się, że w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków, Rodzina Ponarska przekonuje, że ok. 20 tys.

Od siedmiu lat Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, której celem jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni ponarskiej, pod koniec września, przy okazji udziału w uroczystościach w rocznicę likwidacji wileńskiego getta, organizuje własne obchody w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

Tegoroczne sześciodniowe Uroczystości Ponarskie rozpoczęły się w czwartek. W programie znalazły się msze święte w intencji ofiar i sprawców mordu w kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie oraz przy krzyżu w polskiej kwaterze w Ponarach, złożenie kwiatów w Zułowie, w miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz pod tablicą przy ulicy Połockiej na wileńskim Zarzeczu, upamiętniającą światowej sławy lekarza onkologa prof. Kazimierza Pelczara i na Cmentarzu Bernardyńskim na symbolicznym grobie Henryka Pilścia, harcerza i żołnierza AK. Obaj zginęli w Ponarach. Odbędzie się też konferencja ponarska.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl