Warszawa: odbyło się drugie spotkanie Klubu Dyplomaty – projektu Polskiej Fundacji Narodowej

Polska Fundacja Narodowa wraz z Fundacją Kulturalna Polska prowadzą międzynarodowy Klub Dyplomaty. W Akademii Dyplomatycznej MSZ w Warszawie odbyło się dziś drugie jego spotkanie pt. „Polscy podróżnicy i odkrywcy”, które poprowadził prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski.

Jak wyjaśniono, projekt Klub Dyplomaty zakłada organizację cyklu spotkań, które odbywać się będą w najciekawszych historycznie i najbardziej reprezentacyjnych miejscach w Polsce.

„W Akademii Dyplomatycznej MSZ w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyplomaty, na które zaproszeni zostali ambasadorzy, zwłaszcza ci z Klubu Ambasadorów Mówiących po Polsku, tj. Węgier, Czech, Palestyny, Bośni i Hercegowiny, Rwandy, Słowacji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Litwy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego przebywający w Polsce oraz przedstawiciele mediów” – napisano.

Głównym bohaterem prelekcji był „ojciec światowej geologii”, Ignacy Domeyko. Wykład historyczny wygłosił prezes Zarządu Oddziału Polskiego the Explorers Club, prof. dr. hab. Mariusz Ziółkowski.

„Obok wystąpienia prof. dr. hab. Mariusza Ziółkowskiego odbył się także występ artystyczny prezentujący najpiękniejsze arie, pieśni i muzykę filmową oraz zaserwowane zostały dania polskiej kuchni historycznej. Współpraca PFN z MKiDN i MSZ pozwala realizować projekty konieczne i efektywne. Klub Dyplomaty to działanie związane z dyplomacją publiczną, wykreowanie płaszczyzny dyskursu z Ambasadorami rezydującym w Polsce, niejako wciągniecie pracowników placówek dyplomatycznych w pasjonującą rozmowę o Polsce, jej historii, kulturze i sztuce” – powiedział prezes zarządu PFN, dr Marcin Zarzecki.

Wyjaśnił, że kooperacja z Akademią Dyplomatyczną MSZ pozwala nam niepomiernie rozszerzyć działanie na kolejne środowiska dyplomatyczne.

Celem Klub Dyplomaty jest popularyzacja wiedzy na temat kultury i historii Polski, promocja Polski za granicą, zaangażowanie i zainspirowanie środowisk dyplomatów rezydujących w Polsce.

„Działania PFN skierowane do przedstawicieli placówek dyplomatycznych mają na celu zaprezentowanie Polski w wielowymiarowy sposób, jako kraj o wspaniałej historii, bogatym dziedzictwie narodowym i rozwijającej się gospodarce” – podkreślił wiceprezes PFN, Michał Góras.

Jak przypomniano, że pierwsze spotkanie Klubu dotyczyło historii relacji Polski z Ukrainą, a prelekcję historyczną wygłosił prof. Andrzej Nowak.

Cykl spotkań Klubu Dyplomaty realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl