Polska Fundacja Narodowa współpracuje ze stacjonującymi na terenie Polski żołnierzami NATO

Projekty edukacyjne, wykłady, spotkania z kombatantami to działania Polskiej Fundacji Narodowej skierowane do żołnierzy NATO stacjonujących na terenie Polski. Mają one – jak poinformowała PAP – promować nasz kraj m.in. w państwach-członkach NATO.

Jak poinformowano dzisiaj w przesłanym PAP komunikacie, celem Polskiej Fundacji Narodowej jest „promocja Polski w kraju i za granicą, w tym ochrona jej wizerunku, a także przeciwdziałanie rozpowszechnianiu informacji i publikacji o nieprawdziwych treściach historycznych”.

„Poprzez tworzenie wizerunku Polski jako kraju silnego, suwerennego i stabilnego oraz wzmacnianie współpracy z sojusznikami z NATO PFN chce budować bezpieczeństwo Polski na arenie międzynarodowej” – dodano.

„Im lepiej będziemy postrzegani w oczach obywateli państw sojuszu NATO, tym chętniej politycy tych krajów podejmą decyzję o pomocy zbrojnej w ramach Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, w sytuacji ewentualnej agresji zewnętrznej na Polskę” – podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezes zarządu PFN Maciej Świrski.

Wśród projektów adresowanych do żołnierzy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO ulokowanej w Bemowie Piskim wymieniono m.in. projekt „Zwiastun”, który rozpoczął się od wizyty żołnierzy na uroczystościach związanych z tegoroczną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Żołnierze armii USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii złożyli wieniec pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Mieli także okazję spotkać się z polskimi kombatantami; wzięli udział w wykładzie, zorganizowanym przez Fundację, opowiadającym o życiu i działalności generała Ryszarda Kuklińskiego” – poinformowano.

Wspólnym projektem – jak dodano – był też zorganizowany w lipcu br., z okazji wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa, polsko-amerykański piknik wojskowy.

Organizowane były też wycieczki edukacyjne dla żołnierzy BGB NATO do Warszawy, Krakowa i Auschwitz połączone ze spotkaniami z polskim kombatantami II Wojny Światowej.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO, która ulokowana została w Bemowie Piskim w ramach planu wzmocnienia wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance Sojuszu, na co dzień współpracuje i szkoli się z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego, pod dowództwem generała brygady Jarosława Gromadzińskiego.

Zgodnie z ustaleniami z NATO, na terenie Polski stacjonuje obecnie ok. 10 000 żołnierzy sojuszu północnoatlantyckiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl