[TYLKO U NAS] M. Małecki: Działania francuskich władz ws. pomnika Jana Pawła II są brutalną walką z krzyżem

To nie jest prawo, tylko bezprawie. W decyzji francuskiego sądu mamy do czynienia z nietolerancją i dyskryminacją polegającą na siłowym spychaniu religii katolickiej do getta. Na to nie ma zgody podkreślił w programie „Aktualności dnia” sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki.

W ostatnich dniach powróciła sprawa dot. usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II w miejscowości Ploërmel. Taką decyzję podjęła Rada Stanu. Zdaniem najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, krzyż jest „ostentacyjnym symbolem religijnym, łamiącym zasady świeckości państwa”.

Jak zaznaczył Maciej Małecki na antenie Radia Maryja, francuskie władze – swoim stanowiskiem – nakazały okaleczyć pomnik naszego papieża poprzez usunięcie z niego krzyża.

Mamy do czynienia z czystą walką z chrześcijaństwem. Musimy to powiedzieć mocno: działania francuskich władz ws. pomnika Jana Pawła II są brutalną walką z krzyżem i to nie jest prawo, tylko bezprawie. W decyzji francuskiego sądu mamy do czynienia z nietolerancją i dyskryminacją polegającą na siłowym spychaniu religii katolickiej do getta. Na to nie ma z naszej strony zgody – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Starania zmierzających do przeniesienia pomnika Jana Pawła II z Francji do naszego kraju, podjął polski rząd. Za stanowiskiem popierającym premier Beatę Szydło w tej sprawie opowiedzieli się radni miasta Sochaczew, którzy w przyjętym dokumencie „wyrażają chęć i gotowość” na przyjęcie pomnika.

Radni tego miasta wyrazili zdecydowane stanowisko, aby pomnik Jana Pawła II stanął w Sochaczewie. Ten głos samorządowców, przedstawicieli Polski lokalnej, ale również zwykłych ludzi to piękny wzór obrony i wartości chrześcijańskich – podkreślił poseł ziemi sochaczewskiej.

Bardzo jesteśmy wdzięczni premier Beacie Szydło za to, że tak szybko i zdecydowanie zareagowała w obronie naszego papieża. Opowiedziała się tak, jak powinien zachować się premier ojczyzny Jana Pawła II. Murem stoją za nią samorządowcy z całej Polski – dodał sekretarz stanu w Kancelarii Prezes Rady Ministrów.

Rozmówca Radia Maryja zaznaczył, że działania francuskich władz ws. pomnika naszego papieża, ale również inne mające charakter religijny, już od dawna stoją w sprzeczności z wartościami, na jakich została zbudowana Unia Europejska.

Nasz św. Jan Paweł II cały swój pontyfikat poświęcił także na kontakty z ludźmi innej wiary, z niewierzącymi. Ewangelizował i był szanowany nie tylko w obrębie chrześcijaństwa. […] Przykrym jest to, że Francja idzie bardzo złą drogą. Stała się państwem, które zgubiło się na drodze swojej wiary. Dziś żyjemy przecież w czasach, gdzie trwa wojna cywilizacji. Odejście od cywilizacji europejskiej stwarza pole dla radykalnego islamu, czego skutki na co dzień obserwujemy na ekranach telewizorów – akcentował minister Maciej Małecki.

Decyzja francuskiej Rady Stanu ws. pomnika Jana Pawła II jest ostateczna i nie podlega żadnemu zaskarżeniu. Na usunięcie krzyża władze miasta Ploërmel mają pół roku. Jeśli do tego nie dojdzie, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Całą rozmowę w programie „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj