fot. https://pixabay.com/

Francja i Niemcy naciskają na włoskie władze, by wpuściły do portów statki z tysiącem migrantów

Szef MSZ Francji Gerald Darmanin i resort spraw zagranicznych Niemiec naciskają na włoskie władze, by wpuściły do portów trzy statki „organizacji humanitarnych, na których znajduje się blisko 1 tys. uratowanych migrantów” – powiadomiła w piątek agencja Associated Press.

Organizacje, do których należą statki, wzywają do otwarcia dla nich portów, ponieważ warunki, w jakich przebywają uchodźcy, stale się pogarszają ze względu na pogodę, a na okrętach rozprzestrzeniają się infekcje.

Włoski rząd na razie nie zareagował na ponawiane apele w tej sprawie.

Gerald Darmanin powiedział w piątek, że prawo międzynarodowe stanowi jasno, iż kraj, w którym jest najbliższy port „musi wpuścić statek”. Minister odniósł się do pływającego pod norweską banderą statku Ocean Viking, należącego do organizacji charytatywnej SOS Mediterranee, posiadającej jedną ze swych siedzib we Francji. Na pokładzie tej jednostki znajduje się 234 migrantów.

Dzień wcześniej resort dyplomacji Niemiec poprosił Rzym o szybką interwencję w sprawie niemieckiego statku Humanitarian 1, na którym przebywa 179 osób.

Do portu nie może zawinąć również statek Geo Barents należący do organizacji Lekarze bez Granic, na którego pokładzie jest 572 migrantów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl