fot. PAP/Jan Dzban

Czy sprawiedliwość znów nadejdzie po latach? Wizja lokalna niemieckiego sądu na terenie byłego obozu śmierci w Stutthof

Na terenie Państwowego Muzeum Stutthof odbyła się dziś wizja lokalna byłego niemieckiego obozu zagłady. Ma ona związek z procesem karnym, toczącym się przed Sądem Okręgowym (Landgericht) w Itzehoe przeciwko obecnie 96-letniej byłej sekretarce komendanta obozu. Kobieta jest oskarżona o pomocnictwo w morderstwie w ponad 11 tys. 387 przypadkach.

– To może być ostatni proces karny tego typu – zaznacza Rajmund Niwinski, adwokat z Dusseldorfu, współpracujący ze Stowarzyszeniem Patria Nostra.

Na prośbę mecenasa Niwinskiego w roku 2018 Stowarzyszenie zaangażowało się w poszukiwania byłych więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, którzy mogliby wziąć udział w procesie jako oskarżyciele posiłkowi. Obecnie zaś Rajmund Niwinski reprezentuje szereg byłych  więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof w toczącym się procesie.

W lipcu 2020 r. na dwa lata więzienia w zawieszeniu został skazany Bruno D. – strażnik obozu w Stutthof.

– Mówiliśmy wówczas, że sprawiedliwość dosięgnęła go po latach. Mamy nadzieję, że i tym razem niemiecki sąd wyda satysfakcjonujący byłych więźniów wyrok – wskazuje mecenas Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

W postępowaniu przed niemieckim sądem bierze udział około 30 oskarżycieli posiłkowych –  byłych więźniów oraz krewnych ofiar.

– Między nimi jest szereg reprezentowanych przeze mnie Polaków, działaczy ruchu oporu oraz powstańców warszawskich AK – dodaje mec. Rajmund Niwinski.

Na potrzeby wizji lokalnej do Sztutowa przybyło dwóch sędziów, prokurator, obrońcy oraz pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

– Celem wizji jest stwierdzenie, czy oskarżona jako cywilny pracownik administracji (niemniej członek SS) musiała wiedzieć o tym,  co działo się w obozie – wyjaśnia pełnomocnik rodzin ofiar i byłych więźniów.

Co bardzo ważne – jest to pierwszy raz po blisko 30 latach, że niemiecki sąd przeprowadził wizję lokalną byłego obozu koncentracyjnego na terenie Polski. Ostatnio w roku 1993 przeprowadzona została wizja lokalna obozu zagłady w Auschwitz.

Wizja lokalna będzie jednym z ostatnich etapów postępowania dowodowego. Proces trwa już ponad rok. Wyrok oczekiwany jest na przełomie 2022/2023 roku.

Stowarzyszenie Patria Nostra

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl